| AlexG98 a întrebat:

Salut! Am o centrala immergas vitrax tera 24kw, achizitionata de aproximativ 2 luni...in ultimul timp scade temperatura apei din centrala la 18 grade, si cand dau drumul pe apa calda, pana ajunge sa incalzeasca la 45grade( cum e setata) dureaza ceva timp.
De asemenea la calorifere, setez ambientul la 23grade, in casa fiind 22. 5grade si nu porneste instant centrala, mai dureaza ceva timp pana porneste sa inceapa sa bage caldura in calorifere.
De asemenea cand e in standby(dupa incalzirea caloriferelor sau a apei) porneste un sunet ca de elice sa zic, dupa se aude ca si cum ar fierbe apa la un fierbator, sunet ce nu se opreste decat cand porneste iar centrala ca sa bage caldura sau apa calda.
Care sa fie problema? E centrala noua, de 2 luni cumparata...
Astept raspunsuri de la cei care stiu, nu raspunsuri gen ( ai garantie bla bla)

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cheamă un specialist! Nu ăla care ți-a montat centrala! Suspectez o greșeală de montaj!
Referitor la apa caldă: și la mine durează 30'' până ajunge apa caldă la baie.
Referitor la pornirea căldurii: dacă ai centrala pusă pe 23°C e normal să pornească la 22.6°C și să se oprească la 23.4°C.
Restul simptomelor nu mi se par normale: centrala mea dacă e în stand by nu scoate nici un zgomot!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Mai întâi fă o resetare! Scrie în cartea tehnica a centralei cum se face!