Întrebare recomandată | Akahskbw191ut2 a întrebat:

Bună! Cum se curata petele de grăsime de pe o rochie de matase?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@danimarinescu! Pentru ca m-ai blocat iti spun asa. Poate unul din useri iti va atrage atentia! Faci atata scandal pentru ca unul din useri a scris "â" din "i", dar tu ai greseli cu carul. Cum sa pui, ma, virgula inainte de semnul intrebarii? Apoi raspunsurile tale jignitoare au fost sterse. Sper sa o stergi si tu de tot, de aici!

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca petele sunt recente toarna detergent de vase lichid si lasa asa. Apoi a doua zi spala rochia la mana si nu vei mai avea probleme cu pata.Eu folosesc detergent de vase pentru diverse pete incapatanate (ulei, fructe, zacusca laughing etc.) si chiar functioneaza.Cred ca merita incercat.

| danimarinescu a răspuns:

Cu foarfeca,?

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru danimarinescu):

Salontanul zice sa te uiti peste raspunsul lui!

| Catlove33 a răspuns:

Salut, depinde daca e proaspata sau veche.
Pata proaspata:
Cu cât pata de grăsime este mai proaspătă, cu atât este mai ușor de îndepărtat.
Detergent pentru veselă
Cel mai bine este să alegeți producători dovediți și să nu folosiți un produs ieftin. «Fairy» este o alegere bună. Funcționează la fel de bine pe toate tipurile de murdărie, dar condiția importantă este ca aceasta să fie proaspătă.

Săpun de rufe
Este considerat un remediu universal pentru toate tipurile de pete. Săpuneți bine zona murdară și frecați-o cu un burete moale sau cu un tampon de bumbac de la margine spre centru. Apoi se lasă timp de o jumătate de oră și se spală în mașina de spălat. Pentru a îmbunătăți efectul, puteți, de asemenea, să presărați zahăr deasupra petei, dar această metodă nu este potrivită pentru țesăturile delicate.

Sare
Sarea de masă obișnuită va fi suficientă. Se presară pe pată și se folosește un burete pentru a o freca ușor în țesătură. Lasă-l să se absoarbă de grăsime pentru o vreme.

Cretă
Această metodă este similară cu cea anterioară, singura diferență fiind algoritmul de utilizare.

Sper ca te am ajutat.