| ellaptk a întrebat:

dati-mi si mie o reteta buna de fursecuri, am incercat nu stiu cate retete de pe net dar nu mi-au iesit niciodata asa cum as vrea - pufoase, dupa nici 20 de minute se intareau. E valabila aceeasi poveste si pentru biscuiti, nu gasesc combinatia potrivita.Mersi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti sugerez o reteta simpla de fursecuri, iata aici reteta:
FURSECURI UMPLUTE CU CREMA
Ingriedente:1 pachet de margarina Unirea sau Rama, 2 galbenusuri, 300 g de faina, drojdie cat o nuca, 1 praf de sare.
Crema pentru umplut:albusurile de la cele 2 galbenusuri, 200 g de zahar, 100 g de nuci macinate in bezeaua de albusuri.
Preparare:Faci o coca pe care o bagi la frigider de pe o zi pe alta.A doua zi o imparti in 5 bucati, la fel si umplutura.
Fiecare parte o intinzi sub forma unui dreptunghi subtire si o ungi cu bezeaua cu nuca(o parte). Rulezi si tai rondele de 2 cm.Le asezi in tava cu umplutura in sus-tava trebuie sa fie unsa bine.Le coci la foc moale pana cand se rumenesc si le pudrezi cat sunt calde.
BISCUITI CU CIOCOLATA SI DULCEATA
Mentionez ca poti sa pui de care dulceata vrei:capsuni zmeura, orice, dar foarte buni ies cu dulceata de zmeura.
Iti trebuie:
Faina alba 1, 5 pahar de 250 ml, cacao pudra 0, 5 paharul+2 linguri, 1 lingurita praf de copt, putina sare doar, dulceata la alegere, zahar cam 0, 5 paharul si in final 80 ml de ulei.
Aprinzi cuptorul si-l lasi sa se preincalzeasca.
Apoi, amesteci intr-un bol faina, cacao(jumate de pahar+2 linguri), praful de copt si sarea.
Intr-un alt bol amesteci dulceata, zaharul si uleiul.
Adaugi jumate din ingredientele uscate in bolul cu dulceata.
Amesteci cu telul sau lingura.
Apoi, adaugi restul de compozitie uscata, dar nu toata o data, in 2-3 reprize ca sa nu fie cumva aluatul prea tare, da?
Framanti aluatul 2-3 minute cu mainile, o sa trebuiasca sa iasa o coca foarte placuta si moale, deloc lipicioasa, da?
Cu mainile rupi bucatele de aluat, le modelezi bilute apoi usor se preseaza sa fie biscuiti cam de 1 cm grosime.
Se aranjeaza intr-o tava teflonata sau asternuta cu hartie de copt.
Le pui in cuptorul si lasi doar 10 minute - nu mai mult!
Cu placere, pofta buna!
Te pup!

| ellaptk explică (pentru anonim_4396):

Mersi, o sa incerc ambele retete.

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Da focul mai mic

| NoNameasdod a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa rogi pe cineva sa te ajute. NU stiu : o ruda,prietena,etc care se pricepe in bucatarie laughing love struck. Si sa te invete anumite ``secrete`` happy.
Uite aici un site dragut cu retete, cu tot felul de aperitive, fursecuri, biscuiti, deserturi, DE TOATE big grin -> e-Retete.ro.
Sper sa iti fie de folos raspunsul meu :*, spor la fursecuri /biscuiti happy.