| DevilLife a întrebat:

dragii mei! Sambata am sa dorm la iubitul meu si as vrea sa pregatesc ceva de mancare, dar nu stiu ce...mai ales ca nu ma prea pricep atat de bine la mancaruri.Noua nu ne merge toba de la aragaz si as vrea sa fac si o prajitura ceva, dar nu stiu ce...doar la cuptorul cu micro-unde.Imi puteti da niste retete? Una de o mancare asa mai usurica dar un pic mai speciala(sa nu fie chiar banale) si una de o prajitura daca se poate face ceva doar pe la cuptorul cu micro. Cel mai raspuns primeste funditabig grin

2 răspunsuri:
| membrugirl2010 a răspuns:

Machiaza. te

| Brumilicious a răspuns:

Buna,
Poti sa faci din piept de pui( una-doua )o mancare buna cu macaroane:
1. speli pieptul de pui
2. le tai bucatele
3. tai o ceapa in bucatele cat de mici poti
4. pui la incins ceapa in putin ulei :cand se inchide putin la culoare pui bucatelele de pui si le frigi putin, pui putina apa (cat sa acopere carnea)si lasi la fiert
5. pui condimente (sare, piper, boia, cum iti place)
6.cand sa fiert carnea poti sa pui smantana si lasi sa se fiarba impreuna putin
7.fierzi macaroanele in apa sarata

prajitura:
rulada de biscuiti
(nu ai nevoie de cuptor, nici de cuptor cu microunde)
intai prepari siropul, si ai nevoie de un pachet mare de biscuiti
1. pui la fiert jumat de l de lapte
2. 5-6 linguri de zahar, 3 de cacao, jumate unt sau margarina si le fierbi impreuna putin
3. pui 2 esente de rum
4. dintr-un pachet mare de biscuiti, le pui intr-un vas si le faci in bucatele cat mai mici(pune de o parte putin din biscuiti) si pui peste siropul pe care l-ai facut
5. amesteci siropul cu biscuitele
6. ia o bucata de celofan. pune biscuitii facuti bucati pe care iai pus deoparte si toarna peste prajitura obtiunuta
7. cu ajutorul celofanului faci o rulata (impachetezi prajitura )
8. pui in frigider sa se intareasca

Pofta buna!
sper ca ai inteles happy