| Cris06 a întrebat:

Vreau sa slabesc dar sunt in clasa a sasea mult de scris si deci de sport nu prea am timp maxim o orasi incerc sa mananc sanatos dica fara paste fainoase, grasimi, dulciuri si asocieri nepotrivite de alimente.

Intrebarea mea, ce imi recomandati mese mici si dese sau trei mese principale si cat de mult?

Ex - Varianta 1 - Mic dejun - 1 danone
Pranz - 1 salarta de legume
Gustare - 1 mar
Cina - o ciorba

Varianta 2 - Mic dejun - O omleta sau niste peste, piept de pui
Pranz - Ceorba sau supa sau salata
Cina - La fel ca la pranz sau o cana de lapte

Ce credeti voi slabi asa? Eu amestec zilele una asa, una asa dar nu aceleasi alimente ci asemanator? Si la mine cina este mereu dupa ora sapte... Funda... Ajutor!

8 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Eşti slabă deja! Plus că mănânci prea puţin... Eşti copil, ai nevoie de vitamine, proteine, lipide, glucide, nu te vei dezvolta normal dacă vei mai continua în felul ăsta...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îţi recomand mese REGULATE : 3 mese PRINCIPALE ( la care mănânci rezonabil, NU mult ) şi 2 gustări MICI!

* mic dejun = ora 7-8
* gustărică = ora 10-11
* prânz = ora 13-14 ( supă/ciorbă + felul 2 )
* gustărică = ora 16
* cină "UŞOARĂ" = ora 19-20 ( NU mai târziu de ora 20 )

Apoi, să mănânci doar pâine NEAGRĂ şi PUŢINĂ ( spre exemplu http://www.velpitar.ro/grau-intreg/ ).

Vezi diverse IDEI de meniu la linkul :
http://reteteindraznete.blogspot.ro/

Toate cele bune.

| Bacemi a răspuns (pentru bursuc001):

Sfaturi foarte bune.
As mai adauga un pic de atentie in ce priveste compozitia unei mese.
E foarte important sa consumam la fiecare masa proteine, carbohidrati si fibre.
Nu poti sa mananci doar un danone dimineata pentru ca ai doar proteine.
La fel cum la pranz nu poti manca doar o salata pentru ca lipsesc proteinele care te ajuta sa slabesti intr-un mod sanatos.
La cina nu te sfatuiesc sa mananci la fel ca la pranz. Trebuie ceva mai usor.

| bursuc001 a răspuns (pentru Bacemi):

Bună!

Într-adevăr, ai mare dreptate!

Eu n-am insistat pe acest aspect deoarece la 13 anişori NU conştientizează ( şi nu "ascultă" )...

O zi frumoasă.

| unul1 a răspuns:

E ok, nu te infometa ca o sa te opresti din crestere! Incearca sa nu mananci dulciuri, fructe seara, sucuri acidulate si orice fel de sucuri. Ce ar fi cel mai important parerea mea e sa eviti sa combini carbohidratii cu proteinele si lipidele. Incearca la o masa sa mananci ori proteine si grasimi sau carbohidrati si proteine, asa iti va fi mai usor sa slabesti. Cauta putin pe internet combinarea corecta a alimentelor ca pentru ca o combinare corecta a alimentelor te ajuta sa le digerezi mai repede.

| KrEaThYvE a răspuns:

Prima variata e mai buna dar... ca sa slabesti trebuie sa alergi, alearga 1 ora pe zi (acumulat) si vei slavi, garantat

| AndreeaAndre1D a răspuns:

Hei,poti slabi si prin dansuri (zumba) numai ca de obicei platesti ca sa mergi in astfel de locuri, am eu alta solutie pentru tine. 1 Inainte de micul dejun bea un pahar de apa calduta cu lamaine iti va umble burtica apoi mananca ceva simplu ca o paine prajita bea foasrta multa apa chiar daca nu iti este sete. ATENTIE APA nu SUC! la pranz nu manca prajeli sau alte chesti cu grasime...incearca putin peste cu lamaie sau niste legume fierte o ciorbita, atentie e foarte important sa nu te grabesti cand mananci, ar fi benefic sa renunti la cina, la inceput iti va fi greu dar dupa ce te obisnuiesti nu o sa mai ai nici o retinere. renunta la dulciuri si fa sport alearga, du-te in parc sau date cu bicicleta, sportul este foarte important intr-o dieta. Funda te rog?

| Larisa94 a răspuns:

Cred ca este mai bine sa mananci putin si mai des. Daca nu o sa mai mananci prajit si dulciuri cu siguranta o sa slabesti, dar nu trebuie nici sa exagerezi si mai ales sa mananci variat. Eu am slabit mult si repede si acum am probleme mari cu parul si cred ca si altele daca as face analize. Succes!