| chitaraclasica a întrebat:

Care este reteta pentru inghetata cu ciocolata facuta acasa?

7 răspunsuri:
| Georgyana98 a răspuns:

Uita-te pe adresa asta si iti spune toata reteta: http://retete.acasa.ro/deserturi/inghetata-de-ciocolata-14238.html;)

sper sa-ti iasa;) mi-a facut placere sa ajut;):)

Răspuns utilizator avertizat
| chitaraclasica explică:

Iwana, 50 grame ciocolata sau praf de cacao?

| a lui ;x a răspuns:

Inghetata de ciocolata

50 g ciocolata, 1/3 l lapte fiert, ¼ kg zahar, 20 g cacao, 4-5 oua, 1 plic zahar vanilat
Din lapte se opresc 2-3 linguri, iar restul de lapte se amesteca cu ouale si zaharul. Se pun la fiert amestecandu-se neintrerupt, iar cand compozitia este gata sa dea in fiert se trage de pe foc si se pune la racit, amestecandu-se in continuu. In laptele oprit se dizolva cacaua si se adauga in compozitia obtinuta inainte. Se mai adauga si 50 g ciocolata rasa. Dupa racire se adauga zaharul vanilat, se amesteca si se toarna in masina de inghetata sau in cupe.

| maryavichy a răspuns:

Ingrediente si cantitati:
150 g. zahar
200 ml. lapte
un ou
20 g. cacao
un plic de zahar vanilat
500 g. frisca.
Mod de preparare:
Laptele, zaharul si oul se fierb la foc potrivit, amestecand continuu. Dupa ce se ia vasul de pe foc, se adauga praful de cacao si zaharul vanilat si se lasa sa se raceasca. Separat, se bate frisca, se toarna compozitia peste frisca batuta, amestecand usor pana la omogenizarea compozitiei. Se toarna apoi in forme care se pun la congelator.