| AnaMariaAnelise26 a întrebat:

as vrea o reteta de inghetata cat mai simpla happy adica sa fie facuta asa doar din cateva ingrediente happy dau Fundita!

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ti-o recomand pe asta,
http://www.laurasava.ro/2011/06/09/inghetata-de-vanilie/
Te pup!

| KateMiddleton a răspuns:

Nu prea poti face inghetata acasa.Personal am incercat mii de retete-nimic.La fabrica au o tehnica speciala, ingrediente speciale, de aia se primeste buna la gust. Poti sa pui un betisor intr-un pahar cu suc si apoi la congelator-dar aia nu e inghetata adevarata.
Bafta!

| Sandrailii a răspuns:

500 gr iaurt (smantana)
100 gr zahar
fructe, arome, esenta, gem etc

Bati zaharul cu iaurtul,(faci frisca in cazul smantanii) adaugi fructele, cacaoa sau ce-ti pofteste inima si la urma esenta. Poti sa pui gemul pe fundul vasului inainte sa torni inghetata.o dai la congelator! Ta - Da!

| CarlaAnca909 a răspuns:

Sunt pliculete pe care le poti cumpara din supermarket-ui (de exemplu) la care trebuie doar sa adaugi lapte si sa amesteci cu mixerul si bagat pentru cateva minunte la congelator, si iese super.La aceasta varianta poti adauga si jeleuri, ciocolata sau alte dulciuri. Baftahappy

| AnaMariaAnelise26 explică (pentru CarlaAnca909):

Nu-mi plac cele la plic. Stiam de ele, am incercat...dar parca nu are gust de unghetata happy oricum mersii :*