| maria_3267 a întrebat:

Care sunt denumirile actuale sub care se gasesc pe internet retetele dulciurilor de cofetarie care se vindeau in cofetarii in perioada comunista?

3 răspunsuri:
| maria_3267 explică:

Adica vreau sa stiu sub ce denumire gasesc acum pe internet reteta napolitanelor spiralate umplute cu crema de zmeura, reteta prajiturii de cofetarie Buturuga care era sub forma dreptunghiulara era de culoare galbena iar deasupra avea fasii ondulatorii tot galbene ca si culoarea prajiturii, prajitura de cofetarie Mariana care era identica cu prajitura Boema[cu rozeta de frisca deasupra prajiturii], prajitura Oltencuta care era de forma dreptunghiulara de culoare maro si avea deasupra fasii ondulatorii tot maro ca si culoarea prajiturii, prajitura Tort cu alune care era de forma trapezoidala era de culoare alba si avea deasupra o rozeta de frisca si prajitura Tortulete care era inalta si era sub forma de patrate.

| maria_3267 explică:

Am dat mai multe detalii despre intrebare unde scrie maria explica si nu mi s-a trimis nici o reteta a vreunei prajituri sau denumirea sub care se gasesc acum pe internet retetele prajiturilor pe care le-am enumerat unde scrie maria explica.