| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cate servetele anti transfer trebuie sa pui in masina ca sa nu se faca niciodata transfer de culori? Si e ok si daca folosesti doar servetele pentru colorate mereu? Ca na, mai sunt si pentru haine inchise, dar e ok si daca folosesti doar pentru haine colorate? Daca da, cate trebuie puse ca sa nu se faca niciodata acel transfer? Ca eu pun doar un servetel, e bine asa sau mai trebuie?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ajuta la nimic servetelele de transfer, dar ajuta enorm separarea imbracamintei pe culori si spalarea separata a lor.

Ti-am explicat asta in alte cateva topice mai vechidea-le tale, ca tot intrebi acest lucru de zeci de ori.

| dullcat a răspuns:

Ai citit instructiunile de pe ambalaj? Scrie acolo cate sa pui in functie de kilogramele de haine.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pe cele inchise la culoare nu cred ca se transfera mare lucru din moment ce toate au nuante asemanatoare.Ai observat tu pana acum sa fie patate hainele, vreodata? Ca vad ca te framanti mult cu aceasta chestie.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu stiu la ce te referi cand spui culoare deschisa.La colorate se poate transfera.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pot fi 100 de nuante deschise.laughing Te referi la culori pale?

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mai, ti s-au transferat vreodata culorile si ai stricat vreo haina? laughing Tind sa cred ca nu. Daca vrei sa fii sigur foloseste servetele pentru hainele colorate.Simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Esti liber sa faci experimente, dar eu te sfatuiesc sa nu.Servetele alea nu sunt magice, deci nu poti face acolo o salata cu de toate cand pui la spalat.Eu nu folosesc niciun servetel, aleg pur si simplu albe, negre, colorate.Din hainele mai vechi oricum nu prea mai iese culoarea.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai nu ti se aduna hainele dupa o saptamana sau doua? In caz ca ai prea putine, incearca sa iti stabilesti dinainte, din cursul saptamanii hainele, astfel incat sa le poti grupa si sa faci de-o masina de spalat la finalul saptmanii sau la doua saptamani.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Am incredere ca vei gasi tu o solutie.Nu mai locuiesti cu bunicul tau? La doua persoane maidegraba se aduna hainele imediat.

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Bunica si mama au spalat o viata intreaga la mana si nu s-au gandit niciodata la trasfer de culori.
bunica incalzea apa la soare.Si folosea sapun de casa
Mama a spalat si la mana, dar avea o masina semiautomata. Abia daca era detergent.Si eram 3 copii.
Eu, la randul meu num-am gandit vreodata sa folosesc acele servetele, si nu avut vreodata probeme.
E indicat sa ai pe cineva langa tine cand pui la spalat pentru ca ma gandesc ca nu tot timpul e nevoie de acele servetele.

Răspuns utilizator avertizat