| phantom1234 a întrebat:

Ce alimente contin zinc?

5 răspunsuri:
| Furnicutza a răspuns:

Alimentele bogate in proteine contin si cantitati mari de zinc. Carnea de vaca, de porc si miel contine mai mult zinc decat pestele. Carnea de rata, cocos contine mai mult zinc decat cea de pui.
Alte surse importante de zinc sunt alunele si untul de alune.

Fructele si legunele NU sunt surse suficiente de zinc pentru organismul uman, deoarece zincul din acestea nu este metabolizat suficient si complet de organism ca cel din proteinele animale. De aceea, o alimentatie saraca in proteine sau o alimentatie vegetariana este saraca in zinc.

| iluminous a răspuns:

Cat mai multa carne trebuie sa mananci.peste, produse lactate, oua dar si legume uscate.

| JustMe69 a răspuns:

1.Cea mai mare cantitate de zinc este depozitata in prostata (de zece ori mai mult decat in oricare organ), iar carenta de acest mineral poate determina atrofie testiculara si cauza unele disfunctionalitati ale prostatei.

2.Principalii furnizori de zinc sunt alimentele bogate in proteine animale, cum ar fi carnea, pestele, fructele de mare, ouale si produsele lactate, precum si drojdia de bere si fasolea.

3.Alimentele bogate in proteine contin si cantitati mari de zinc. Carnea de vaca, de porc si miel contine mai mult zinc decat pestele. Carnea de rata, cocos contine mai mult zinc decat cea de pui.
Alte surse importante de zinc sunt alunele si untul de alune.

4.Fructele si legunele NU sunt surse suficiente de zinc pentru organismul uman, deoarece zincul din acestea nu este metabolizat suficient si complet de organism ca cel din proteinele animale. De aceea, o alimentatie saraca in proteine sau o alimentatie vegetariana este saraca in zinc.

5.Stridiile contin cea mai mare cantitate de zinc. Cum acestea nu fac parte din dieta zilnica, zincul poate fi obtinut din peste (sardele), carne (de vita, porc, pasare sau miel), cereale integrale, nuci, seminte de dovleac si produse lactate.

6.Alimente bogate in zinc(in mg/100 g)
Stridii 16
Ficat de vitel sau porc 9
Germeni de grau 7
Paine integrala 5
Carne de vita 4
Ficat de vita 4
Soia 3
Peste gras, crustacee 2, 5
Fasole, linte 2

Sper sa te ajute.

| Nisi_Alexandru_1996 a răspuns:

Sfecla,morcovu,pastarnacu