| marianegoita a întrebat:

Ce fac de mancare pentru o cina cu socrii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu dai gres invita/i la o cina in oras, singurul vinovat o sa fie bucatarul restaurantului sau ospatarii.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in ce relatie sunteti...
Mancare de ciuperci, de exemplu: papricas cu mamaliguta si smantana, cu multi ciuperci.
Daca aveti relatii bune, folosesti ciuperci cumparate de la magazine alimentare.
Daca nu va suportati, folosesti ciuperci adunate din padure, dintre acele frumoase cum sunt in desenele pentru copii: cu capul rosu si picatele albe...
devil

cristian
| cristian a răspuns:

Te interesezi mai intai care sunt slabiciunile culinare a socrilor.In acest fel i-ai dat gata.Depinde aici foarte mult si clasa sociala a socrilor tai.
Ar trebui sa tii cont si de dietele acestora, precum si de afectiunile acestora. Poti intreba pe sot ce le place lor cel mai mult.
Ai putea foarte usor sa faci o musaca, o pizza sofisticata, o salata bulgareasca...

| copolovici a răspuns:

Părerea mea este că, mai ales dacă e prima dată cînd găteşti pentru ei, să faci exact ce crezi tu că îţi iese mai bine. Verifică înainte să nu aibă ceva alergii provocate de alimente. Socrul, că soacra sigur n-are! happy

pupimik
| pupimik a răspuns:

Ca aperitiv ceva salata orientala sau de beuf.
Peste! dar asigura`te inainte ca le place pestele.Si un vin alb care se potriveste de minune cu pestele.Si gata big grin

| ghidcumparator a răspuns:

Iti recomand un meniu echilibrat, fara multa carne, usor de gatit si foarte gustos.
1. Supa crema brocoli
http://retetevideo.blogspot.com/2009/02/supa-crema-brocoli.html
2. Coaste de porc stil american la cuptor
http://retetevideo.blogspot.com/2009/02/blog-post.html
3. TORT de mere
http://retetevideo.blogspot.com/2009/01/tort-de-mere.html

| alexzender a răspuns:

Orice socri ar fi... iti zic eu ca niste sarmale daca faci ii "cuceresti" si poti sa faci si niste copanele de pui cu cartofi si alte mirodenii la tavahappy ...in rest cred ca te descurci cu celelalte detaliiwinking

| Filip23 a răspuns:

Vezi mai sus in acest blog raspunsul, la petrescusilvia. Ei iau ramas niste albusuri (de la maioneza). Spune-i sa le stranga pentru socrii tai... i-am, i-am

| somebody a răspuns:

Daca sunt socri de fite eu zic ca are dreptate Zazu si scoatei in oras iar daca sunt din aceia fara pretentii fale o ciorba sanatoasa si friptura belea sa vada si ei ca fiul lor e pa maini bune...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face o salata usoara ca aperitiv felul 1peste sau un muschi de porc umplut cu garnitura de legume la gratar iar ca desert in functie de ce l-e place sau ce iti place tie. daca vrei reteta ma gasesti la yd loredanadulcik3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cina cu socrii: eu zic sa faci o supa usoara, apoi felul tau de mancare pe care il faci cel mai des si iti reuseste tot timpul, ca sa incununezi seara comanda un tort de inghetata de capsuni si nu uita sa pui muzica in surdina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pui la cuptor si o salata chinezeasca e perfecta