Întrebare recomandată | Leocerba a întrebat:

Ce-i eficient sa fac in bucatarie cand ma ard cu ulei, cu aburi, cand ating cu mana marginea cuptorului?
Voi cum faceti? Puneti mana in apa rece? Taiati un cartof? Va dati imediat cu o crema? de care?

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Mierea,dar imediat dupa ce te-ai ars, face minuni.Eu am folosit miere de levantica de cateva ori si mi-a iesit.
Ei bine, poti rupe o banana(nu taiata, cutitul are niscavai germeni pe el)sau orice alt fruct.Fructele in coaja sunt sterile si te ajuta la curatarea uleiului sau a picaturilor de mancare fierbinti.
Albusul sau uleiul crud infecteaza rana.

| Leocerba explică (pentru Zazu):

`țeles, sa traiti, miere sa fie!

| Leocerba explică (pentru Zazu):

Tocmai am fost nevoita sa verific sfatul tau cu mierea. M-am ars, am dat cu miere si mi-am putut continua opera in bucatarie. A functionat! Multumesc.

12 răspunsuri:
| Leocerba explică:

Multumesc mult, oameni buni.
Ideea este ca m-as da cu smacuri de la farmacie imediat ce ma ard dar stiti cum este in bucatarie, pui mana pe alimente, cureti, tai, treci prin apa totul si nu rezista deloc crema/spray-ul. De dat, dau dar hăăăt-tarziu cand termin treaba si cand dejetul are deja un "damage" in varf. sad Ma gandeam ca exista un truc spectaculos sa scap instantaneu daca nu de durere, macar de roseata si sa-mi continui treaba.

NOname
| NOname a răspuns:

Pe lângă ce ți s-a recomandat deja, eu ți-aș propune un robot de bucătărie și o armură marca "Delicatele femei pe câmp de luptă - protecție împotriva accidentelor de război cu foamea și focul".

E mai bine să previi, decât să tratezi...

| Leocerba explică (pentru NOname):

Categoric!
Mai e si aia: numai cine nu gateste, nu greseste, asa ca m-am gandit sa-mi dresez cainele sa faca ostropel si strudel ca vad ca se poate: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EmzgkMsf_GQ

| EmaS a răspuns:

Exista in farmacie spray pentru arsuri Oximed, Bioxiteracor Spray, sau daca nu ai in casa ceva crema de galbenele, dermazin.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aşa cum spunea şi EmaS, există la farmacie spray Bioxiteracor sau creme speciale pentru arsură.

Eu am folosit chiar o cremă de Triamcinolon ori Clotrimazol - dar să te ungi imediat ce te arzi ( fără a pune altceva pe arsură ).

Totuşi, cel mai eficient este spray-ul sau o cremă specială pentru arsură ( Neopreol, Cicatrol, Baneocin, etc. ).

| Kaℓi a răspuns:

Si eu sunt predispusa la astfel de accidente domestice... de aia am la indemana in bucatarie o sticla cu o solutie concentrata de argila, de fapt o pasta. O agit putin si pun pe arsura, ma ajuta. E bun si albusul de ou, din cate stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Singurul "truc" eficient împotriva arsurilor, existent mereu în casă, este albușul de ou.
Te invit pe http://zinnaida.ro/

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Truc? Albus? Albus Dumbledore e cu trucurile. Glumesc.
Multumesc, iuefo, cand o fi sa fie, o sa-ncerc si-ti zic.

| Chillcs a răspuns:

Daca pui mana in apa rece o sa iti treaca doar pe moment. Eu stiu ca trebuie sa dai cu ulei de gatit in locul unde te-ai ars

| simonarus a răspuns:

Cere situ in farmacii pentru ca este un sprei impotriva arsurilor si sa stea in permanenta in bucatarie