| veronica23 a întrebat:

Cu ce pot curata obiectele din aluminiu? am un vas in care mancarea se face repede si bine insa cu timpul a capatat o tenta galbuie? ce trebuie sa fac? multumesc

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ani de zile am folosit vase de aluminiu.Acum le-am inlocuit cu vase inox care mi se par mai bune si mai usor de intretinut.Totusi raspund la intrebarea ta:cel mai bine se curata vasele de aluminiu cu bureti de sarma de la Amway.Devin ca argintul. Ceva similar acestor bureti se gaseste si la magazinele de menaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Veronica, cu riscul ca te pot dezamagi: scapa cat mai repede de acest vas, oxidul care se formeaza la suprafata vasului este foarte toxic pentru organism. Poti sa-l cureti cu un praf abraziv dar nu vei face decat sa asiguri depunerea unui nou strat de oxid de aluminiu pe care-l vei inghiti treptat cu fiecare mancare gatita.
Faptul ca se gateste repede nu este un avantaj nutritional ci doar o economie de timp. Deci intrebarea mea ar fi daca vrei sa traiesti sanatos?
Sper sa-ti foloseasca sfatul meu.