Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2962832intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
MediaDOT.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
26 Iul
SATI 263.928AFISARI
113.668VIZITE
100.792V. UNICI

Cu ce se curata obiectele din argint?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Mie mi-a recomandat cineva a alta varianta de a curata argintul, si a dat rezultate. Ai nevoie de o carpa moale din bumbac si scrum de tigara. Lustruiesti bine obiectele din argint, dupa care doar le clatesti un pic in apa rece. Metoda testata!

• 14 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Toata lumea iti da niste retete ciudate si grele(nu spun ca nu dau rezultate-poate sunt bune) dar te complici cam mult.eu iti recomand sa folosesti ''cillit bang''deoarece curata argintul si aurul fara sa lase urma sau se reactioneze cu argintul(din pdv chimic-schimbarea culorii-oxidarea). le pui pe un castron si dai pe ele cu cillit bang si o sa vezi ca se curata.
  • a răspuns:

eu de obicei serviciul de ciai de argint il curat in modul urmator
    ia o foaie de aluminiu si aseazal in chiuveta, umpli chiuveta de apa calda si pui 2 linguri de sare inauntru ( apa trebuie sa acopere obiectul respectiv )
    obiectele se dezoxideaza cind sau dezoxidat le stergi cu o cirpa de bumbac
    sau daca nu o lingura de bicarbonat intr-un litru de apa care o fierbi si cind apa a inceput ca sa clocoteasca opresti aragazul si bagi obiectul 2 -5 sec depinde de cit e de murdar si tot asa il usuci cu o cirpa de bumbac
  • a răspuns:
    Sau cu pasta de dintiwinking
  • a răspuns:
    Exista o carpa speciala... eu am gasit in Carrefour. E albastra, la vre 15ron, si e foarte buna. Chiar se cunoaste! Ti-o recomand. Inainte foloseam o periuta uscata de dinti si pasta de dinti, fara apa!
  • a răspuns:
    Incearca cu bicarbonat, eu asa imi curat bijuteriile...
  • a răspuns:
    Pentru obiectele de argint cel mai indicat este carbonatul de calciu CaCO3; îl puteţi găsi la farmacie (cu o puritate înaltă) sau puteţi folosi cretă; se pune obiectul de argint într-o soluţie de CaCO3 şi se lasă 12-24 ore sau se curăţă cu pulberea de CaCO3.
    Se poate folosi şi carbonatul acid de sodiu= bicarbonatul folosit în bucătărie.
    Nu sunt indicate soluţiile acide (oţet sau lămâie) decât diluate.
  • Raspuns anonim:
    Pentru argint eu folosesc bicarbonat, otet de mere, suc de lamaie sau ceapa...pe toate le-am incercat si mi se par ok...asa ca, atunci cand vreau sa curat argintul aleg intre ele... ce imi e mai la indemana happy
  • Raspuns anonim:
    Cum se curăţă lingurile de argint
  • Raspuns anonim:
    Eu folosesc pasta de dinti dar bijuteriile nu sunt asa stralucitoare.
  • Raspuns anonim:
  • Raspuns anonim:
    Si eu am argint si se inegreste ...nu stiu cu ce sa il curat...am incercat cu otet si cu pasta de dinti dar nu a merssad

• Raspuns anonim:
    Pentru: Raspuns anonim:
    Si eu am argint si se inegreste ...nu stiu cu ce sa il curat...am incercat cu otet si cu pasta de dinti dar nu a mers.

Daca obiectul nu raspunde si nu se curata cu una din metodele de mai sus (cele mai la indemana: pasta de dinti sau bicarbonatul de sodiu), atunci din pacate nu este de argint si doar asa ati crezut.
  • Raspuns anonim:
    Cea mai buna metoda de curatare a argintului, spusa de o bijutereasa, este cu Pur-alb.Se pune argintul intr-un pahar, se pune peste el Pur, se lasa 20 minute apoi se curata cu periuta.Iese perfect curat.
  • a răspuns: