| Federovici_Silviu_1990 a întrebat:

Cum pot face o inghetata de casa rapid? Funda

Răspuns Câştigător
| sniper2998 a răspuns:

Inghetata cu cacao
Dificultate: redusa

Ingrediente:

5 oua
2 linguri de zahar
2 linguri de cacao
o lingurita de nes
500 g de frisca
Mod de preparare:

Albusurile se separa de galbenusuri si se bat spuma. Galbenusurile se freaca cu zaharul, se adauga cacao si apoi albusurile batute spuma. Se amesteca usor cu frisca, se adauga lingurita de ness si se da la congelator.SUCCES

7 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Asta zice rapid laughing...
Cel mai simplu :
Frisca+congelator.

Nu ai frisca? atunci
Mixer + smantana + zahar = frisca

| 20thoughts a răspuns:

Eu m-am gandit sa fac chestia asta : Iau 10 capsuni, iau frunza, le tocesc(sti tu ce vreau sa spun), pun 3 linguri de zahar peste ele, amestec apoi bag la congelator.Astept pana cand se face inghetata si o mananc. big grin

| ParadiseCaroline a răspuns (pentru 20thoughts):

Nu stiu daca se poate numi inghetata dar am incercat si eu cand aveam pofta de ceva dulce si e o idee simpla si buna asa ca nu te retine nimic. Pofta mare!

| Girbiii a răspuns:

Iei cateva capsuni, banane, zmeura etc., le pui intr-un bol(ceva infine)pui cateva albusuri de ou(depinde de cantitatea fructelor)pui zahar si le freci cu mixerul9daka nu ai mixer cu telu)o bagi la congelator si ai o inghetata sanatoasa big grin

| GalaxyHero a răspuns:

Uite aici cateva site-uri care cred ca te-ar ajuta mai mult decat explicatiile mele >big grin

| draguta346 a răspuns:

Foarte rapid ar insemna asta:
Ingrediente:
Suc de fructe(la alegere)
Un pahar(de orice dimensiune vrei depinde de cata inghetata vrei)
Congelatorul
Si timp

Uite cum se prepara:
Torni sucul de fructe in pahar apoi il pui la congelator(in paharul cu suc sa fie si o scobitoare sau o lingurita ca-sa o pati lua din pahar sa o mananci) apoi atepti sa se inghete. Funda?

| sniper2998 a răspuns (pentru draguta346):

Nu e bunawinking am incercat