Întrebare recomandată | WhOo a întrebat:

Cum pot scoate niste pete de ulei de pe o pereche de blugi?

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Cu ce fel de ulei s-a pata? De gatit, de motor, de mecanisme fine? In principiu pe blugii cu culoare inchisa nu se prea vede. Poti folosi vanish, torni putin peste pata si astepti cam 15-20 de minute dupa care clatesti cu apa multa. Daca nici asa nu iese poti pune blugii peste noapte intr-un lighean cu apa calduta si detergent Ariel si sa lasi pana a doua zi de dimineata. Poti repeta de cateva ori aceste metode.

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu pot garanta ca pata va iesi de tot dar poti incerca la modul urmatortongueune putina sare pe pata pentru a absorbi surprusul de grasime.Cam 10 -15 minute. Apoi pui putin detegent de vase, care se stie ca are rolul de degresa.Freci bine pata.Bagi la masina la temperatura indicata pe eticheta, impreuna cu o pernuta de detetegent lichid, e mai concentrat, eventual cu masura de Venish.

| justanotheruser99 a răspuns:

Ai putea incerca si cu sare de lamaie. Dar daca blugii sunt închiși la culoare cred ca se vor decolora putin. Așa ca rămâne varianta doi: Vanish. Pui pe pete, freci bine si lași 15 minute sa acționeze, iar apoi ii pui la spalat.

| Sorryeees a răspuns:

Cu vanish sau cu apa caldute si recomandat e sa ii speli la mana