Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pregatiti voi fructele de mare?(calamari,caracatita, scoici si creveti)

Răspuns Câştigător
| andreiivan1 a răspuns:

Fructele de mare trebuiesc facute in sosuri... deoarece prajite isi pierd din arome, scoicile se trag la tigaie cu ceva vin rosu si sos rosu si merge bine cu paste... creveti ii cureti de firul acela negru de pe spate ii tai mirpoa ( adica cat unghia de la degetul mare si merg bine cu sos alb ( amestec de unt, smantana lichida si parmezan ) eu ti-am povestit pe scurt, eu sunt bucatarwinking

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să mă servești "moca" cu așa ceva și nu aș mânca, mai bine varză și fasole.
Te-am pupat!
Pa, pa.

| Amilik a răspuns:

Calirea rapida este o tehnica de gatit ce presupune prepararea fructelor de mare la temperaturi ridicate, de obicei in tigaia numita wok.
Pentru crustacee, cum ar fi scoicile si midiile, incearca o tehnica mai simpla. Fierbe putin lichid intr-o tigaie cu capac ermetic, adauga crustaceele, acopera din nou si fierbe-le pana se deschid majoritatea. Arunca-le pe cele care nu s-au deschis. Aceasta metoda de gatit poate fi utilizata si pentru crabi si homari.
Daca vrei sa intensifici aroma fructelor de mare, adauga in lichidul de gatire (cu cateva minute inainte sa inceapa sa fiarba) suc de lamaie, vin alb, ceapa, arpagic, condimente sau alte ierburi. Aceste ingrediente vor parfuma aburii si vor adauga o aroma subtila, dar delicioasa, fructelor de mare.
Pe gratar:Inainte de a pune fructele de mare pe gratar, pulverizeaza-le usor pe ambele parti cu ulei de masline ori ulei vegetal (ai grija sa o faci departe de foc), pentru a evita contaminarea cu alte produse fripte inainte. Apoi condimenteaza-le cu sare si piper sau marineaza fructele de mare in combinatia favorita de sucuri, uleiuri, ierburi si mirodenii. Nu uita sa scurgi excesul de marinata inainte de a pune preparatele pe gratar.

Pestii, crevetii mari si scoicile sunt produse care pot fi asezate direct pe gratar si fripte pana devin opace. Scoicile, midiile, stridiile se ridica de pe gratar dupa circa 5 minute, cand incep sa li se deschida cochiliile.

| Vanqu1sh a răspuns:

Calamarii de preferat ii fac la gratar big grin, crevetii iar la fel sau ii fierb si ii fac cu paste, depinde de marimea lor, scoicile merg fierte sau cu spaghete, iar pentru caracatite o fiertura buna dupa care ii tai bucatele si ii faci cu ulei, zeama de lamaie si alte condimente.

| robi92 a răspuns:

Calamarii vin prajiti (oarecum pane), caracatita nu am avut de aface cu asa cevalaughing, scoicile doar cand le simt mirosul imi vine sa vomit dar unii oameni mananca scoiciile crude (black si green mussels) iar crevetii...fried pop-corn shrimp daca intelegi ce vreau sa zic desi pe mine nu ma incanta crevetii, mi se par dezgustatorilaughing. Crevetii mai pot fi si steamed...

| jewnina a răspuns (pentru robi92):

Ioaaai nu stii ce pierzi

| robi92 a răspuns (pentru jewnina):

Stiu crede-malaughing