| Cerami_Mik_1960 a întrebat:

Cum se conserva salata verde cruda pentru. iarna.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Frunzele de salată verde se pot conserva în saramură simplă ( apă cu sare ) sau în oţet gol ( ca şi tarhonul )!

Ori, le poţi opării şi le pui la congelat ( după răcire ) - sau, se pot congela chiar şi crude...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.secretulbucatarului.ro/articole/legume-zarzavaturi-verdeturi/

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se conserva.iti faci o lada cu pamant, o mica sera din celofan, si sameni salata.radacinoasele se pastreaza bine in nisip umed, tot intr-o ladita cu pamant se pastreaza patrunjelul verde.

| MoshEne a răspuns:

Iei salata si... te duci la supermarket sa cumperi salata proaspata