| anonim_4396 a întrebat:

Cum se conserva pastaile in apa pentru iarna?

3 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

Cureti pastaiile de varfuri si codite, le speli, le rupi in dimensiunea dorita si apoi le pui in apa putin sarata/ o lingurita de sare la 1 litru/, apa ce clocoteste pe foc si le lasi sa fiarba 15-20 min. Le scoti cu o o paleta gaurita(spumiera)si le pui in borcane curate si uscate. Apoi, pui peste ele apa in care au fiert si in fiecare borcan de 800 grame pui o aspirina (normala). Capacesti bine si pui borcanele in cuptor, la foc normal/potrivit/sa fiarba 30 de minute. Opresti focul si le lasi in cuptor pana la completa racire.Cu bine, Elena Nicolescu

| misu a răspuns:

In saramura la borcane e simpla reteta intra pe gustos.ro

| CrissD a răspuns:

Daca te referi la pastaile de fasole, mama pune in pungi de plastic(desigur inainte au fost fierte si racite) si apoi in congelator, si cand ai nevoi sa pui la mancare pui direct inghetatewinking
sper ca ti-am fost de ajutor:*