| Raduc_Petru_1963 a întrebat:

Cum se curata de solzi, crapul?

Răspuns Câştigător
| critikl a răspuns:

Cu lingura, cu partea concavă în jos, o să ai o surpriză cât de repede va dura.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca e destul de mare, ii faci, cu cutitul, o crestatura chiar langa coada, cat sa poti baga doua degete in crestatura aia.
Apoi, tii bine cu degetele mainii stangi pestele si, cu un cutit scurt, razui solzii, de la coada spre cap. Ai mare grija la solzii de pe burta, ca sunt mici si albi si mai greu de vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu știți așa ceva la 50 de ani...
Începi să razi de la coadă cu un cuțit ori un briceag, ce ai.

| Raduc_Petru_1963 explică (pentru anonim_4396):

In acest fel stiam si eu, dar ma gandeam la ceva mai rapid.

| kitykity a răspuns:

Il cureti de solzi cu cutitul, sau cu degetele apoi scoti tot ce este in el il lasi putin in apa, il dai cu sare si piper si daca vrei sa-l prajesti, asta mi-a spus mama.