| taylor a întrebat:

Cum se poate scoate guma de mestecat din blugi?:-s

Răspuns Câştigător
| ViVi a răspuns:

O metoda incercata si care a dat rezultate, se uda blugii si se baga in congelator! Poate intr-o punga. Dupa ce s-au intarit, se scoate guma destul de usor!

19 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Scuza-ma... Inainte sau dupa ce ai mestecat-o?
Daca te referi la guma de mestecat lipita de blugii tai (sau de ai altei persoane), poti sa aplici o bucata de gheata pe blugi (pe zona cu pricina), guma ingheata si devine casanta, adica o poti rupe bucatele. Daca mai raman particele pe care nu le poti desprinde, pentru ca au intrat in textura blugilor, da cu putina acetona.

kratos
| kratos a răspuns:

Pui o hartie a4 peste guma si apoi dai peste hartie cu fierul de calcat.

| Gexu a răspuns:

Cu fierul de calcat, dar inainte pune o hartie deasupra. Nu este scos mereu, depinde de materialhappy Bye :*

| buburuzaucigasa a răspuns:

O sa razi, dar nu glumesc, ii bagi 5 minute in congelator, iar apoi racai guma pentru ca se intareste.Am vazut asta pe Discovery si chiar functioneaza.

| DonGiovanni a răspuns:

Am avut si eu si nu am putut sa o mai scot de a ramas o mica pata dar dupa multe spalari...

| adinescu a răspuns:

Ii bagi in punga si dupa in congelator, am verificat asta. Faza cu fierul de calcat nu e buna, faci mai rau de cat era.

| zemantex a răspuns:

Cu vanish ai incercat?

| eu_stie_tot a răspuns:

Incearca cu un servetel pe care il pui pe blugi si apoi incerci sa calci blugii in locul cu guma. Depinde de guma acum dar ar trebui sa se topeasca si sa se lipeasca de servetel. Nu stiu daca merge dar stiu ca asa se face cand te patezi cu ceara. Poti sa incerci si sa ma anunti si pe mine daca merge pls. Ms

| ViVi a răspuns:

Sau Eu am mai auzit o varianta peste pata respectiva pui o hartie alba si tii un pic fierul de calcat incins.Ca si cum ai calca acea parte
Incearca, n-ai de pierdut

| taylor explică:

L-am pus in frigider o ora, dupa aceea am incercat cu fierul de calcatbig grin Mersi mult pentru toata lumeahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagi blugii intr-o punga si apoi in congelator pentru cel putin 24 de ore, guma inghetata e casanta si se sparge daca o cureti cand scoti blugii din congelator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saaaaaaaau...cu otet! Pui otet peste guma si sub ea- pe partea cealalta a blugilor. Succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui o hartie de-asupra gumei de pe blugi si dai cu fierul de calcat si va iesi! Ai incredere ca am patit-o si eu!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce scoti pata d guma ramasa?sad

| utzuman2006 a răspuns:

Simplu : cu foarfeca...Metoda : iei o foarfeca ( dar nu de taiat via si nici foarfeca de tabla... o forfeca normala de marime medie )...si cu indemanare tai la 2 mm ( nici mai mult nici mai putin ) de guma...astfel vei ramane cu niste blugi la moda ( se poarta taieturile ) si guma o poti recicla ( o mesteci din nou dupa care o lipesti pe alti blugi.sau o poti lipi pe un sacou, o bluza...vezi tu ) ...succes
Sper ca ai simtul umorului...happy

| caramelitamia a răspuns:

Bagi blugii in frigider, ii scoti si iei guma cu usurinta. Gata.
succes!winking

| Rux_5597 a răspuns:

De acord cu rasp de mai jos..ideal ar fi sa folosesti fierul de calcat si cu un ziar.La fel se scoate si ceara.

| alinutza4 a răspuns:

Incearca sa pui o bucata de ziar peste locul unde sa lipit guma si dai cu fieru de calcat peste... spersa reusesti.

Alte răspunsuri