| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pregateste marinata din peste

Răspuns Câştigător
| monica_2766 a răspuns:

Poi... fff simplu:se pun 2 cescute otet, 1ceask ulei, 2 frunze dafin o lingurita sare, un morcov si 2, 3 cesti apa. dp care se lasa sa se fiarba toate... dp c au fiert se adauga pestele si se mai adauga apa dp cum e nevoie... ultima data se pune un sos d rosii se mai lasa 5 min si se ia dp foc... pofta buna (iese foarte buna)

3 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Oliana, si cu oasele ce se intimpla, se inmoaie in 10 zile sau tot trebuie sa le alegem cind mancam?

| LittleZyzy a răspuns:

Am gasit aici o reteta si pare buna;)
http://www.gustos.ro/......peste.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa, sare, boabe de piper, foi de dafin, ceapa taiata pestisori, mai multa daca iti place, ulei, (eventual un morcov felii-eu nu pun) le dai un clocot doar si apoi torni peste pestele pus in borcan si taiat rondele groase de 3 cm. pestele poate fi hering, scrumbie, sau orice alt peste iti place, cu carne tare si de dimensiuni mai mici. poti sa il pui doar eviscerat si taiat rondele sau poti sa scoti fileurile si sa le rulezi si sa le prinzi cu un scobitor. il lasi la marinat 10 zile si apoi il servesti ca atare sau cu salata de cartofi.