| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa pregatesc marinata de pesteDoresc o dieta de peste pentru slabit

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentu slabit nu se recomanda pestele prajit. Se prefera pestele in folie de aluminiu umplut cu ierburi aromatice si copt la cuptor.Recent am descoperit ce gustos este macroul taiat bucati, sarat si fript la gratarul cu flacara indirecta.Se coace in 10 minute.Se poate manca cu lamaie, cu mujdei, cu putina paine sau mamaliguta.Este satios, carnos si n-are oase.Grasimea lui nu este periculoasa. Mira

| sabina a răspuns:

Marinata de crap!
Timp de preparare:
1 h (complexitate redusa)

Ingrediente:
2 kg. peste, 1 pahar ulei, 2-3 cepe, usturoi, ½ kg rosii, sare, piper, otet, faina, boia, foi de dafin, ienibahar

Mod de preparare:
Se curata pestele, se spala, se taie bucati si se lasa sa stea ½ ora cu sare. Se zvinta intr-o cirpa curata, se tavaleste prin faina amestecata cu boia de ardei si se prajeste in ulei incins. Se rade ceapa, se amesteca cu faina si sare, 1-2 capatini de usturoi taiat felii, bulion sau rosii, se toarna deasupra ulei rece si se inabusa, fara sa se prajeasca, picurind din timp in timp otet. Se potriveste de acru, adaugindu-se apa necesara, piperul, foile de dafin, ienibaharul si se lasa sa fiarba bine. Dupa ce a fiert, se adauga bucatile de peste prajit, lasindu-se sa mai clocoteasca
Se serveste rece cu felii de lamiie.

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7297/Macrou-marinat/

Si aici ai niste informatii despre dieta cu peste! Multa bafta si Pofta buna!