| Ioan_Salagean_1943 a întrebat:

Cum se prepara ceaiu de papadie?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Infuzie – se prepara dintr-o lingura cu planta adaugata la 250 ml de apa clocotita, se mentine timp de 15 min. la temperatura camerei, apoi se strecoara si se bea pe stomacul gol. Se administreaza 2-3 cani cu infuzie pe zi, cu 30 min. inainte de mese." - SURSA = prospectul de la linkul :
http://www.pcfarm.ro/produs/7642/Ceai-de-papadie---Dacia-Plant

Toate cele bune.

| Paulassss a răspuns:

Buna! Se prepara foarte usor: din planta uscata si maruntita se pune o lingurita de planta la o cana (250 ml) de apa fiarta, se acopera si se lasa 10-15 minute asa. Apoi se poate bea. Se numeste infuzie.