| AG34 a întrebat:

Vă rog frumos să-mi spuneți dacă pot să țin congelatorul in baie, ( priza e în baie ) nu e periculos? Abur nu se prea face, o singură persoană folosește baia.
Vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Buna, sa te scuz pentru ce anume? doar nu ai spus nimic rau
am inteles acum de ce doresti sa faci acest 'compromis' cu frigiderul/congelatorul in baie
este de luat in calcul acest lucru referitor la priza din baie https://lovedeco.ro/priza-in-baie/
ai spus mai sus ca instalatia in locuinta ta, este veche de 30 de ani, nu ar strica sa montezi (un electrician bineinteles) daca nu ai deja un tablou de protectie "automat", asta daca inca ai de acela cu 'patroni', deci este indicat sa treci la unul modern, pentru siguranta locuintei!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se tine in baie. Nu ai si alte camere?

| AG34 explică (pentru darrio2007):

Știu, e caraghios, dar nu era în program și strică " designul". Variantele cu prelungitor sau pe aceeași priză unde e și combina frigorifică sau televizorul mi se par riscante... Instalația electrică are aproape treizeci de ani. Congelatorul nu e mare, în baie ar fi ușor de mascat.
Știu, e de râs...

| darrio2007 a răspuns (pentru AG34):

Nici nu este recomandat sa ai priza in baie, datorita umezelii.

| AG34 explică (pentru darrio2007):

Știu că nu se ține în baie, de asta am și cerut părerea celor care se pricep.
Întrebarea este inteligentă.

| darrio2007 a răspuns (pentru AG34):

Deci, va trebui sa alegi altă rezolvare.

| Simpatic a răspuns:

Nu am auzit inca pe nimeni sa tina in baie frigiderul
cel mai bine ar fi sa cauti o alternativa

| AG34 explică (pentru Simpatic):

Așa e! Mulțumesc pentru răspuns și te rog mult să citești răspunsul dat lui darrio 2007, ca să nu mai scriu încă o dată toată povestea. Nu e politicos să te rog asta, dar, pentru că ești Simpatic sper să mă scuzi. Probabil sunt mai caraghioasă decât îmi dau seama, te rog totuși să-mi spui dacă e periculos.

| AG34 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc frumos pentru răspunsul complet, pe care-l consider la superlativ! Foarte bun și instructiv este și linkul pe care mi l-ai recomandat, lovedeco.ro care îmi este cu adevărat folositor și pentru alte probleme legate de casă. Astfel pot să spun că răspunsul tău complex mi- a depășit orice așteptare. Îți mulțumesc și pentru seriozitate, competență și implicare. RESPECT!

| Simpatic a răspuns (pentru AG34):

Multumesc pentru apreciere, dar te asigura ca nu am facut un efort intelectual in aceasta speta discutata aici, in mod particular!
cand ai timpul necesar si vrei si sa zambesti, iti recomand sa intri pe raspunsurile mele (iti trebuie mult timp liber ca sa citesti ) sa vezi ce raspunsuri complexe dau fata de chestii 'metafizice '
acolo imi storc neuronii mei putiniwinking laughing
ma bucur daca raspunsul meu te-a putut ajuta si multumesc pentru funda!
o zi buna!

| AG34 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc pentru răspuns și pentru că ai acceptat să-mi fii prieten. Te prețuiesc și mă bucur pentru prietenia ta.
Nu credeam că poți să dai răspunsuri atât de variate, dar "chestia" cu metafizica... încerc să glumesc dar chiar mă impresionezi.
Sunt convinsă că ești o persoană deosebită și te asigur de considerația mea.
Sărbători fericite.

| Simpatic a răspuns (pentru AG34):

Buna, multumesc inca o data pentru aprecieri, dar nu sunt cel mai cel de aici, am mai primit aprecieri si le multumesc din suflet tuturor celor care mi le ofera! cei mai buni useri si cei mai inteligenti de pe TPU sunt cei cu vechime care intra foarte rar aici, aceia sunt "crema" in opinia mea! eu fac parte din categoria userilor 'mediocri' si nu-s cremawinking
Ma bucur cand cineva ma adauga in lista de prieteni, sunt si selectiv de ceva timp cu cei carora le dau accept happy
Sarbatori fericite asemeni!

| Simpatic a răspuns (pentru AG34):

Buna, sa te scuz pentru ce anume? doar nu ai spus nimic rau
am inteles acum de ce doresti sa faci acest 'compromis' cu frigiderul/congelatorul in baie
este de luat in calcul acest lucru referitor la priza din baie https://lovedeco.ro/priza-in-baie/
ai spus mai sus ca instalatia in locuinta ta, este veche de 30 de ani, nu ar strica sa montezi (un electrician bineinteles) daca nu ai deja un tablou de protectie "automat", asta daca inca ai de acela cu 'patroni', deci este indicat sa treci la unul modern, pentru siguranta locuintei!

| AlexCriss2000 a răspuns:

Tocmai că e periculos! Pune-l în altă parte.

| AG34 explică (pentru AlexCriss2000):

Mulțumesc, mă gândesc...

| ayannn a răspuns:

Pai nu ca bubuie la contact cu apa, aditional poti pune cada in bucatarie

| AG34 explică (pentru ayannn):

Ai dreptate cu bubuitul, așa m-am hotărât să întreb!
Am râs copios despre adiționalul cu plasarea căzii în bucătărie. Ți-aș acorda cinci steluțe pentru umor de calitate. Continuă!

| AG34 explică:

Vreau să pun în baie un congelator mai mic pentru a nu solicita alte prize din casă sau a nu folosi prelungitor. În plus ar strica și aspectul. (de exemplu, combina frigorifică care e mare, o țin în cămară.) Întrebarea este dacă nu mă pot curenta -electrocuta pentru că în baie se mai fac și aburi...
Mulțumesc.