| Elena1234456 a întrebat:

Cum se prepara pizza cu blat de cartofi? Am auzit ca este foarte sanatoasa si as vrea sa incerc, dar nu am reteta. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Andreea24 a răspuns:

Http://forum.egustos.ro/......-t348.html
Foarte simplu se afla cu un search pe google;)

4 răspunsuri:
| Elena1234456 explică:

Pizza cu blat din cartofi
Pentru baza:
900-1000 g de cartofi taiati cubulete
15g de unt
verdeata dupa gust tocata
3 catei de usturoi pisati bine
1 ou
1. se ia o forma rotunda de 23 cm diametru (eu am pus in forma de prajitura de 26 cm) se unge cu unt si se tapeteaza cu faina.
2. se pun cartofii cubulete la fiert FARA SARE timp de 10 minute (apa trebuie sa fie clocotita cand se pun cartofii in ea.
3. se face piure din cartofi la care se adauga untul, verdeata tocata, usturoiul pisat bine si oul (atentie la ou sa nu fie fierbinte piureul) NU SE PUNE SARE in baza de pizza.
4. se da la cuptor 10 minute la 225 grade Celsius.
5. se acopera cu pasta de rosii (eu am pus zacusca ) si se pun legumele preferate peste pizza. Se acopera cu felii de mozzarella. Se da la cuptor 20 de minute pana baza este intarita si branza este moale.

Multumesc pentru reteta andreea24.

| mioara a răspuns:

Daca te ai uita pe prima ai vedea cum fac cei trei baieti retete/ caut pe prima de astazi 6 /sept 2009 cum se face.

| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Fierbi cartofii, ii pisezi si ii amesteci cu un galbenus de ou, putina sare, pui faina si lapte cat kuprinde, omogenizezi bine si o intinzihappy, si pe deasupra pui ce vrei, prima data paste de tomate si...branza...cascaval...c se mai gaseste prin Romaniahee hee

| ancush a răspuns:

Interesant raspunsul alinei insa eu stiu altfel...si mi se pare delicioasa.fierbi cartofi in coaja... dupa ai decojesti (vreo 4 cartofi§) ai frulezi, pui 2 oua si formagio ras...sau oricare alt cascaval mai dur...frulezi don nou sa fie bine amestecat.pe urma pui putin unt pe fundul tavii il intinzi bine, poti presara si putina pesmet pui un strat din pasta obtinuta, ca sa o intinzi bine udati mana cu apa sa iasa uniforma...pe urma umpli cu ce iti place tie ...salam, carnaciori si cascaval ras...sa nu fie prea consistent ca nu e bine pentru colesterol, pe urma pui cealalta jumatate la fel o intinzi bine cu mana uda dupa care din nou putin pesmet presari deasupra, si pe urma din nou bucatele foarte fine de unt si o bagi la cuptor pentru la 230 de grade pentru 30 de minute.si e gata pizza.nu are rost sa pui faina precum a zis alina pentru ca devine dura si deja cartofi au destul amidon. sper sa-ti placa eu o fac saptamanal ca aici in italia e o placere. pofta buna