| EUSIATIT a întrebat:

As dori o reteta pentru iarna. APERITIV. am auzit ca se prepara cu vinete prajite felii. gogosari ...etc daca ma puteti ajuta cu aceasta reteta .cantitati si mod de preparare multumesc

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o prietena argentinianca si chiar ieri imi spunea de o reteta cu vinete.vinetele se fierb fara coaja pana devin translucide, nu mai mult pentru ca se farama.cand inchizi focul la aragaz pui si putin otet in apa in care sunt si au fiert vinetele, le lasi in apa in care au fiert pana se racesc.se taie in felii sau rondele, cum vrei, de un deget de groase.se pun in borcane impreuna cu sare, usturoi si presarate printre randuri patrunjel tocat si putin ulei.eu cred ca ar merge si marar, dar argentinienii nu prea il folosesc.reteta asta nu este pentru iarna, dar cred ca daca le sterilizezi, se pot pastra foarte bine la beci. poti sa incerci cu o vanata si daca iti place poti pune cateva borcane, maine am sa incerc si eu reteta.