| anonim_4396 a întrebat:

Cum se prepara urzicile?

Răspuns Câştigător
| stina a răspuns:

Pai intai le cureti si le fierbi. Apoi poti sa le prepari ca pe spanac ( cu un pic de ceapa si prajite in tigaie), sau cu ou= ( tot in tigaiem ca un fel de omleta doar ca trebuie sa domine urzicile) sau poti face un fel de drob cu urzici la cuptor, in care pui albusuri de ou bine batute si un pic de usturoi.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O varianta simpla si gustoasa: le alegi, le speli apoi foarte bine (de 7-8 ori cu jet de apa rece in exces), apoi le toci nu foarte marunt si le pui la fiert cu o canita de apa. Adaugi doua cepe tocate marunt si sare dupa gust si le fierbi sunt aproape fierte. Apoi adaugi un paharel de vin alb si doua linguri de suc de rosii si le fierbi pana scad bine. Se servesc calde cu usturoi, oua ochiuri si slaninuta prajita.

assiris
| assiris a răspuns:

Cred ca am mai raspuns tot aici. Eu le prefer in afara de ceea ce s-a mai scris - facute salata. Sunt excelente! happy

| copolovici a răspuns:

Gătitul cu făină prăjită este, din păcate, foarte nesănătos pentru organism. Din fericire, această metodă este pe cale de dispariţie chiar şi în bucătăria românească.

| mami a răspuns:

Le speli le oparesti cu apa clocotita si le toci marunt
intr-o cratitza incalzesti putin unt (ulei) si calesti in el un catel de usturoi dat prin presa adaugi urzicile
faci un amestec dintr-un paharel de iaurt proaspat un paharel de lapte dulce si o lingura de amidon alimentar, amestec pe care il torni peste urzici si amesteci continuu pina da in clocot adaugi un praf de sare
garnitura- cartofi pai, piure de cartofi, mingi din orez, ochiuri ou, carnaciori prajitzi, crenwurst fiert etc.

| nicky a răspuns:

Le pui sa fiarba putin, arunci apa de pe ele si le speli cu jet de apa dupa care le toci marunt. Intr-o cratita cu ulei pui 2-3 linguri de faina si faci ca un rantas pe care il stingi cu lapte. Adaugi urzicile, pui putina sare, vegeta, usturoi daca mai e cazul lapte si le lasi putin sa mai fiarba. Le poti servi cu ochiuri, chiftelute.

| petru a răspuns:

Parca am mai raspuns la aceasta intrebare ( poate ma insel )
tocanita, identic cu aceia de spanac
supa, asemeni cu aceia de salata sau si ca varza verde
se poate face, in amestec cu alte verdeturi de primavara ( frunze de papdie, morcovi apsuni, zmeura sau ce aveti la indemana) o fiertura scazuta langa carne sau ochiuri de oua
oparita si apoi anestecata cu frunze de spanac, morcovi, ceapa verde, frunze de struguri, sau altele devine o salata de cruditati foarte gustoasa, se poate gsati cu tot felul de fructe visine, prune mere caise struguri. ca fiarte in apa scazuta si putin untura sau unt
etc
oricum sunt foarte sanatoase pentru copii cat si pentru adultii
in gradina, langa gratar ( indiferent din ce carne ) sunt foarte gustoase asortat si pregatite putin picant ( personal fac tot felul de improvizatii )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ala bala porto cala si se fac urzicile laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa da reteta sunt foarte bune