| Alphahkbg a întrebat:

Cum se pune ciusca la murat pentru iarna?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu NU dau linkuri, iti arat reteta mea pe care fac de ani.Probata!
Iti trebuie; 1 kg ardei iuti -ciusca, 1 1kg ceapa, 1 kg gogosari - merge si kapia, un pumn sare- musai de muraturi, unul de zahar, 1 pahar otet,,foi dafin,piper boabe,putin hrean
Ardeii iuti, gogosarii se spala. Ceapa se curata si se spala.
Ardeii iuti, ceapa, gogosari se taie solzisori si se amesteca toate ingredientele, si lasa pana a doua zi intr-un lighean.
A doua zi iti pui o pereche de manusi chirurgicale, si umpli borcanele.Deasupra pui betisoare de hrean, pui capacul, clatesti.

| Alphahkbg explică (pentru Fatamuntilor):

Cam multe de facut dar o mers

| caramela a răspuns (pentru Alphahkbg):

Pana la urma, tu ce vrei sa pui la murat? ardei iuti, ori gogosari? ca nu am inteles reteta lui Angy...
O zi buna happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru caramela):

M-ai strigat?
Este ca un fel de,, salata''' draga caramela.
E putin iute, datorita combinatiei de ingredinte.Eu de obicei zeama o pun in ciorbe,,, salata'' merge la varza calita.Sau mancarica de fasole.De multe ori raman fara zeamarolling on the floor
Nu am vrut sa dau reteta clasica.
Chiar iti recomand sa incerci reteta, bine nu in cantintatile date.Sa zicem ca pui un sfert.dar va trebui sa adaptezi si otetul.Asta daca ai amatori de ardei iuti.
Seara buna iti doresc!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Alphahkbg):

O data pe an merita efortul.Ai grija sa nu ramai fara zeama deasupra.

| Alphahkbg explică (pentru caramela):

Ardei iuti

| Fatamuntilor a răspuns (pentru caramela):

Nici eu nu am inteles comentariul tau!

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Deci, odata imi dai reteta si odata comentezi ca nu intelegi comentariul...
Chiar nu am inteles acea reteta...
Nu am auzit asa amestec, foarte bine cam cunosti si o altfel de reteta, care pentru mine mi s-a parut iesit din tipar.
De aceea l-am intrebat pe posesorul intrebarii ce anume doreste.
Nu am fost nici ironica si nici "obraznica", dar daca tu vezi rautate in toate comentariile mele, asta este fix problema ta!
O zi buna!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru caramela):

Omul cat traieste invata....mai ales cand este vorba de retete.
Chiar daca crezi ca stii pe toate niciodata nu prea tarziu sa inveti ceva nou.Tocmai de aia am dat acea reteta, ardei iuti la borcan stie sa puna toata lumea.

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Corect! si atunci te (ma) intreb, ce rost are comentariul tau?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru caramela):

Am simtit nevoia sa intervin pentru ca mi-am citit numele.Si am vrut sa te lamuresc.
Caramela, orice poate sa dea linkuri.Eu am dat o reteta probata.
Spre exemplu reteta unei prajituri a ajuns in Grecia, Franta, Anglia.

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu te condamna nimeni, nici pentru retete si nici pentru link-uri.
Primul coment este ok, ak doilea nu isi avea rostul.dar in fine!

14 răspunsuri:
| Culinar a răspuns:

Buna,
daca vrei sa pui ciusca murata atunci pune ciusca la murat simpla si lasa celelalte legume. Iar daca vrei o salata de cruditati sau un amestec de legume atunci pune mai multe legume amestecate la murat.
Uite o reteta simpla pe care o fac in fiecare an:
http://www.preparatedevis.ro/......-cani.html