| Cris06 a întrebat:

Daca trebuie sa mananci 700 de calorii sa zicem si ai mancat la micul dejun o prajitura de 600, ai fi putut manca de exemplu alimente sanatoase ( legume, fructe, peste, piept pui ) de aceleasi calorii insa nu mananci restul zilei te ingras? Adica ai mancat 600 nu 700 dar dintr-o prajitura... voi ce credeti? Eu cred ca nu.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Daca trebuie sa mananci 700 de calorii pe zi (prea putin) si deja ai mancat o prajitura care a insemnat 600 de calorii ingerate, continua ziua ca si cum nu ai fi mancat prajitura.
Dar celelalte mese mananca-le corect.
Ai 2 alegeri:
- Mananci mai putine calorii apoi dar iti privezi organismul de nutrienti si imunitatea ta va scadea
- Mananci mai multe calorii si desi te ingrasi putin iti aduci o contributie la sanatatea organismului tau.
Eu incurajez a doua varianta.
Fii atenta insa in zilele urmatoare sa nu mai gresesti la fel si totul va fi bine atata timp cat hranesti organismul cu nutrientii de care are nevoie.
Slabim ca sa fim sanatosi. Altfel nu are niciun rost.

| Awndre a răspuns:

Nu prea am inteles ce-ai vrut sa zici. Probabil ca daca foloseai mai des semnele de punctuatie intelegeam. Dar, am sa comentez ce am inteles. Daca dimineata papi prajitura aia, de 600 kcal, si tu ti-ai propus sa mananci 700 pe zi, restul zilei incearca sa mananci ceva slab caloric, gen o supa slaba si niste salata. Nu te ingrasi, daca ai mancat prajitura aia in restul zilei mananci doar ceva slab caloric, insa sa nu faci asa in fiecare zi, pentru ca duce la celulita. Plus ca de 600 kcal poti manca multe chestii sanatoase.

| Cris06 explică (pentru Awndre):

Am modificat. Imi cer scuze, m-am grabit si nu am mai citit intrebarea inca o data.

| Anca16188 a răspuns:

Pai nu e cam tot aia..pentru ca prajitura e prajitura.e o diferenta intre prajitura si fructe. daca vrei sa slabesti nu cred ca te ajuta.