| Sophie02 a întrebat:

Sa zicem ca trebuie sa mananc pe zi de 1500 de calorii.Este mai bine sa mananc chestii mai sanatoase(fructe,legume,carne la gratar etc.) si doar atat, chiar daca nu au in total 1500 de calorii sau e mai bine sa "umplu" diferenta?(sa zicem ca am mancat de 1200 de calorii si ca sa ajung la 1500 mai mananc un baton snickers sau ceva, chiar daca nu mi-e foarte foame)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Locre a răspuns:

Daca tot vrei sa mananci sanatos, nu incerca sa "umpli diferenta" cu alte chimicale si chestii deloc sanatoase in caz ca vrei sa slabesti. Incearca sa nu exagerezi cu mesele si sa mananci cat mai sanatos posibil(fructe, legume, piept de pui la gratar, iaurt cu cereale integrale). Trebuie sa bei cat mai multa apa sau ceaiuri.

| Sophie02 explică (pentru Locre):

Da, vreau sa slabesc.Doar ca am auzit ca multi oameni se ingrasa O.o daca nu mananca necesarul lor de calorii thinking Tu ce crezi? E adevarat?

| Locre a răspuns (pentru Sophie02):

Normal ca nu. Daca iti stabilesti un anumit numar de calorii si sa zicem ca nu mereu ajungi acolo si esti putin sub, nu e nimic rau in asta. Eventual slabesti evident, mancand mai putin. Probabil ca acele persoane de care vorbesti mananca prea putin o perioada si sa zicem ca dupa isi pierd controlul si exagereaza cu alimentatia. Evident ca daca nu te tii de asta, nu ajungi deloc bine. Dupa parerea mea n-are cum sa te ingrase faptul ca mananci mai putin decat ti-ai propus. Incerc si eu sa merg pe acelasi rationament si sper sa mearga happy Succes!

| Locre a răspuns (pentru Locre):

Daca totusi inca mai crezi ca e putin si vrei sa ajungi la numarul acela dorit de tine(1500) alege o varianta sanatoasa, mai mananca o banana sau incearca batonul de fibre de la Fibrobar(are 200cal) si e cat se poate de ok. Eu l-am incercat si mi-a redus pofta de mancare.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

E important cu ce umpli diferenta si mai ales cand (ca moment al zilei); e important numarul de mese, sunt importante orele la care mananci si alimente asociezi la fiecare masa. Apoi numarul de calorii de la baza dietei e important, nu se alege la intamplare "1500"...Ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui medic nutritionist. http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

| DeeaVonP a răspuns:

Buna!
Mananca zilnic multe fructe si legume si alte cereale sanatoasewinking + minim 2 l jum. de apa big grin

| Bazgan_Mircea_1976 a răspuns:

Asta trebuie sa se întâmple rar, sa completezi cu ceva dulce. Este foarte greu ss menții echilibrul. Sub calorii mult nu e bine sa te menții, organismul intra in stres și trage din mușchi in loc sa consume grăsimea.
Pt un control optim recomand o aplicație cu care eu am slăbit 20 kg. Încă nu am
nu reușesc sa găsesc echilibrul. Sport la greu și subcalorii! In rest răbdare și disciplina. Ieri am mâncat o înghețată și azi o sa alerg 5 km …..cred ca apar și frustrări și sentiment de vinovatie. Eat&track se numește aplicația, este ieftină și romanesca! Cu mâncare romanesca!