| RzVrazvan a întrebat:

Dati-mi si mie daca stiti retete de orice (prajituri, mancaruri etc.) dar simple si cu ingrediente nu foarte scumpe (sunt incepator) 15 Ani) CELE MAI BUNE RETETE PRIMESC FUNDA SI VOT

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cea mai usoară si rapida reteta:
Mancarică de mazare.
Ingrediente: mazare la conserva sau borcan,o ceapă,o lingura de bulion sau o rosie, ulei, marar, 1-2 căţei de usturoi,facultativ.
Pui uleiul la încins într-o cratiţă. Peste el pui la calit ceapa tăiată marunt sau solzi. Cand este aurie ceapa, pui peste ea bulionul dizolvat în puţină apă. După ce dă în clocot, torni conserva de mazăre, cu zeamă cu tot şi mai laşi înca 5 minute să fiarbă.Nu pui sare pentru ca este sarată conserva. Se mai poate pune, după gust, 1-2 cătei de usturoi pisaţi mărunt,la sfarşit. Se ia de pe foc şi se pune mărarul spălat si tocat mărunt.
Dacă vrei ca sosul să fie mai consistent se ia o lingură cu varf de făină care se amestecă cu puţină apă rece, ca să nu se facă cocoloaşe şi se toarnă încetişor în mancarea care clocoteşte. Dacă a făcut cocoloaşe, se toarnă în mancare printr-o strecurătoare! Se mai lasă să fiarbă un minut pană se îngroaşă sosul.
În 10 minute mancarea este gata! Poftă bună!

| MyMindRules a răspuns:

Buna! Sunt aici retete simple, usor de facut si gustoase:
http://www.e-retete.ro/
Sper sa-ti placa! Bft!

| William a răspuns:

Salut, stiu eu niste retete usor de preparat. SIanume clatite si macaroane cu branza. Iti dau linkuri pentru fiecare. http://www.youtube.com/......ttp?/watch si http://www.youtube.com/watch?v=OMTuWj2_OPA&feature=fvwrel

| PufuLeTz1 a răspuns:

Clatite ingrediente :

- 150 g faina
- 300 ml lapte
- 2 oua
- esent vanilie si rom
- ulei
- gem, dulceata sau ciocolata
(dupa preferinte) Funda?