| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey am si eu o intrebare alunele ingrasa daca mananc in exces?

28 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, consumul excesiv de alune ( mai ales cele ambalate/prăjite/sărate, etc. ) îngraşă.

Dacă sunt consumate proaspete sunt mai sănătoase.

Vezi detalii la linkul :
http://sandractin.blogspot.ro/2009/04/oare-alunele-ingrasa.html

| faramatania a răspuns:

Numai consumate cu moderație nu îngrașă,și sunt și benefice organismului(conțin fibre,vitamine,Ca,K,Na, Mg, etc), și mâncate ca atare, fără alte combinații.Altfel,știu eu, cred că îngrașă, dar oricum chiar în exces nu poți să consumi deoarece au un grad ridicat de sațietate, so no stress.

| Dismally a răspuns:

Da, ingrasa. Cam toate semintele au multe calorii si ingrasa.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu numai ca ingrasa, dar consumate in exces dauneaza in timp tranzitului intestinal, mai ales la nivelul pancreasului.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Din cate stiu eu, da.
*-*

| daassh a răspuns:

Orice in exces are urmari, iar in cazul de fata, da are urmarile pe care le-ai mentionat mai sus.

| RoseOfTheFire explică (pentru daassh):

Bun,chiar am nevoie sa mai pun cateva kg pe mine.

| daassh a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Tu stii ce e maibine pentru tine, dar daca crezi ca e bine sa cresti colesterolul si grasimile din corp e un lucru bun si asa reusesti te mai ingrasi putin, e o mare greseala din punctul meu de vedere, mai ales ca e un exces pe care la un moment dat corpul iti va semnala lucrul acesta, dar va fi prea tarziu sa mai dai inapoi.Succes!

| Kasia a răspuns:

100 g alune au 600 de kcal.deci iti dai seama ca ingrasa foarte tare

| τττ a răspuns:

Buna.
Da,ingrasa.Ar trebui sa le consumi in cantitati moderate.
Pa, pa!

| LIN2010 a răspuns:

Orice exces este daunator la un moment dat, moderatia poati fi o alternativa mult mai sanatoasa.Respecte

| c0ton a răspuns:

Depinde de alune daca sunt prajite da sau nu stiu daca sunt de casa fara a fi prajite nu-ti fac nimic.

| PŞtefaniaP a răspuns:

Depinde cum le mananci.Iti recomand sa mananci alune crude pentru ca daca sunt prajite isi pierd din vitamine si enzime.
Prin prajire, carbohidratii au un indice glicemic mai mare aparand riscul de a fi depusi sub forma de grasime.

Eu recomand tuturor : copiilor, a adolescentilor, sportivilor, batranilor, persoanelor anemice, tuberculosilor, femeilor cu tulburari de menopauza, dar si in cazuri de neurastenie, impotenta, nefrite, colici nefritice sau viermi intestinali sa manance alune. crudehappy

Sper ca te-am ajutatwinking

| tpuforyou a răspuns:

Parea buna este ca au colesterol 0% si da ingrasa!

| MadalinaaIoana a răspuns:

Cred ca da

| gRasuPCH a răspuns:

Eu pot sa iti zic decat atat : te poti constipa, se poate sa ai stari de greturi, varsaturi daca mananci in exces si o sa te ingrasi big grin

| īƶƶū a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi du-te la fast food.

| RoseOfTheFire explică (pentru īƶƶū):

Crezi ca nu am fost?

| radutiulian a răspuns:

Daa...dar daca vrei sa te ingrasi "manaca" mai multe kcal nu te duce la fast food..sau ma rog cum vrei

| RoseOfTheFire explică (pentru radutiulian):

Am inteles ca am nevoie de mai multe calorii dar intrebarea mea e de unde sa le iau din ce alimente.

| radutiulian a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Unt,zahar,ciocolata,smantana,paine,oua,branza de vaci, cascaval, fripturi etc. insa ai grija pentru ca alimentele bogate iti confera o senzatie de satietate pe timp indelungat deci va trebui sa manaci chiar daca nu simti neaparat ca iti este foame...

| RoseOfTheFire explică (pentru radutiulian):

Cascavalul nu prea imi place, dar in rest celelalte le consum, mama imi zice mereu sa mananc mai mult ca sa pun pe mine dar nu stiu, cred ca asa mi-o fi si felul oricum eu mai incerc sa mananc si cand nu imi este foame si mai am obiceiul de a manca si noaptea dulciuri.

| radutiulian a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Stiu si eu, fa-l pane.degeaba mananci mult daca cea ce mananci nu contine numarul necesar de kcalorii.gandeste-te ca o adolescenta consuma undeva la 2000-2500 kcal pe zi. daca vrei sa pui ceva pe tine incearca sa aduni mai multe kcal pe zi.si nu tine neapatar vrajeala cu 3 mese pe zi cu program stric si mai stiu eu ce, aaa si incearca sa eviti gustarile dintre mese, mai bine adauga la cele 3 mese niste gustari bogate, una dupa 10 dimineata si una dupa ora 4 dupa masa.

| RoseOfTheFire explică (pentru radutiulian):

Bun,mersi mult pentru sfaturi.

| radutiulian a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Nu ai pentru ce.Bafta!

| a12 a răspuns:

Da au grasimi

| BigBos a răspuns:

Cred ca depinde de organismul tau. De exemplu, fratele meu mai mic, baga numai prostii in el si este slab ca un bat. Dar in general alunele mancate in exces ingrasa.