| Harlow a întrebat:

Hey Friends! Orezul ingrasa? (:

Răspuns Câştigător
| mola a răspuns:

Bună!

Foarte multi se intreaba daca orezul ingrasa sau nu…am auzit ca unii nutritionisti in celebrele lor diete au scos definitiv orezul din alimentatie pe perioada curei…eu, traiesc intr-o zona a lumii unde orezul este consumat zilnic si as putea spune ca in mare cantitate, si nu am prin jurul meu persoane obeze din aceasta "pricina"…Stim ca orezul "este o sursa de magneziu, tiamina, niacina, fosfor, vitamina B6, zinc si cupru. Unele varietati de orez contin fier, potasiu şi acid folic. Orezul alb este una dintre ​​cerealele cele mai sarace in proteine; unele soiuri ameliorate pot să prevadă 14g de proteine ​​pe 100g.".

-este un aliment de baza în multe parti ale lumii, dar acesta nu este o proteina completa : nu contine aminoacizi esentiali în cantitati suficiente pentru o buna sanatate, si trebuie sa fie combinat cu alte surse de proteine, cum ar fi nuci, seminte, fasole, peste, sau carne.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, consumat în exces, orezul îngraşă.
Dar, dacă este consumat în mod rezonabil ( o dată la 2 săptămâni ) NU e nici o problemă.

Toate cele bune.

| Rëndark a răspuns:

Orezul nu te îngraşă.
Ca aliment, orezul este nutritiv şi uşor de digerat, iar pe deasupra nici nu îngraşă: 50 g de orez gătit dietetic conţine doar 62 de calorii, comparativ cu aceeaşi cantitate de cartofi, care îţi aduc un aport de 140 de calorii. Datorită conţinutului bogat în amidon, zahăr şi alte vitamine, care pentru a fi digerate solicită acţiunea mai multor enzime digestive, orezul ajută la combaterea îngrăşării. Pentru această dietă se recomandă orezul integral, care este mult mai bun, deoarece atenuează senzaţia de foame pentru mai mult timp, însă în caz că nu găseşti în comerţ, poţi folosi şi orez alb.

| m00n a răspuns (pentru Rëndark):

Orez=gluten=naspa si plus ca nu poti manca doar orez fiert in apa

| luky63 a răspuns:

Nu daca nu exagerezi cu mincatul. Dar face ochii oblici si mici.

| vali222555 a răspuns:

Da

| lalasysy a răspuns:

Pai...da orezul ingrasa si nu trebuie sa manaci foarte mult orez parerea mea