| animatonic a întrebat:

Imi puteti da o reteta de casa pentru pregatirea unei negrese de casa?

Răspuns Câştigător
| LadyIara a răspuns:

Am eu una simpla de pe Paprika.
Ingrediente: 200 ciocolata menaj sau ciocolata neagra, 110g unt, 200g zahar, 3 oua mari, 70 g faina, 5 g sare, 20 g cacao.
Tai ciocolata si o topesti in bain marie, dupa ce s-a topit o iei de pe foc si adaugi untul. Amesteci pana se topeste de tot. Apoi pui 200 g zahar, cele 3 oua, faina, sarea si cacao. Se amesteca. Se toarna aluatul intr-o tava unsa cu unt si pusa si hartie de copt. Se lasa la cuptor pana la coacere. Poti sa pui si biscuiti daca vrei peste sau torni o parte din aluat in tava, pui un strat de biscuiti si apoi peste restul de aluat.
Mai am o reteta si cu ciocolata alba. Daca vrei ti-o scriu si pe aia.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poţi arunca o privire şi aici,
http://www.laurasava.ro/2012/02/09/negrese-cu-ciocolata/
Te pup!

| cristinicamititica a răspuns:

Negresa de post:
Intr-un castron se toarna gemul, apa, uleiul, zaharul, cacao, bicarbonatul stins in zeama de lamaie sau otet de mere, puteti adauga dupa preferinta nuca, alune, stafide, nuca de cocos, se amesteca bine, dupa care se adauga faina. Dupa ce se omogenizeaza bine compozitia obtinuta se toarna in tava unsa in prealabil cu putin ulei sau margarina. Prajitura se incearca cu scobitoarea pentru a vedea cand este gata.
Cand este coapta se lasa sa se raceasca, se pudreaza cu zahar si se taie dupa preferinta.

| LadyIara a răspuns:

Negresa blonda
Intr-o oala pe foc se topeste un pachet de unt. Intr-un bol separat se pune zahar(dupa gust, depinde cat de dulce o vrei) si peste pui untul topit. Adaugi esenta de vanilie, praf de copt, bicarbonat de sodiu, 2 oua si faina. Pe masura ce adaugi ingredientele sa amesteci cu telul ca sa nu se formeze cocoloase. Apoi ai nevoie de 2 tablete ciocolata alba(200g sau 180g) pe care o tai bucatele cu cutitul si o pui peste aluat. Daca vrei poti sa adaugi si fructe uscate cum ar fi stafide, merisoare, smochine. Tot aluatul se pune intr-o tava si la cuptor. Dupa ce este scoasa din cuptor o poti orna cu nuca de cocos. Eu mai am o reteta de prejitura tot cu ciocolata neagra topita foarte simpla dar nu este negresa, arata tot ca un fel de negresa, am facut-o recent si mi-a placut.