| SERIALS a întrebat:

Imi spune cineva care e diferenta daca speli hainele la masina de spalat la 40 de grade, la 60 de grade sau la 90 de grade?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

La 90 faci praf cam tot ce e material fin, cauciucate/vopsite, sosete/chiloti/altele cu elastic... de aia fiecare haina are o eticheta cu instructiuni de spalare.

| lpavel a răspuns:

Pai e simplu: la 90 de grade curata cel mai bine dar se aplica numai cand ai hai cu pete care nu ies, de obicei 40-60 de grade e bine, acum mai depinde si de materialul din care sunt rufele...

| Felys a răspuns:

Eu le spal la 40, mai mult daca sunt din material sintetic se pot strica lucrurile, la 90 spalat mereu le strica sigur, am cunoscut pe cineva care a lucrat la o spalatorie si spunea ca spalau rufele cu apa rece, nici macar incazita la 40 si se spalau foarte bine, deci parerea mea sa nu fortezi nici masina sa ridice prea mult temperatura ca nu se vor spala nici mai bine nu vor fi protejate nici imbracamintile

| danutz2006 a răspuns:

De obicei hainele le speli la masina pentru ca sunt murdare, pentru ca au un miros sau pur si simplu pentru ca e o haina noua si nu ai vrea sa o pui pe tine imediat ce ai cumparat-o.
Diferenta de temperatura se face pentru a distruge diverse tipuri de bacterii sau alte mici vietuiotoare care isi gasesc locul in haine sau in lenjerii.
La 40 de grade poti spala hainele obisnuite la care risti sa iti iasa culorile sau la care materialul nu rezista la o temperatura mai mare
Incepand cu 60 de grade intra hainele copiilor si lenjeriile pe care vrei sa le cureti foarte bine, sau diverse haine din bumbac sau alte materiale care sunt murdare sau patate si al caror material rezista la o astfel de temperatura.
la 90 de grade se spala in general lenjerii din spital sau alt gen de obiect vestimentar care pentru a se putea spune ca este sterilizat si dezinfectat trebuie sa fie mentinut o perioada de timp la o temperatura inalta.
Sper ca este o explicatie destul de simpla si clara.
O zi buna.