| MegaAna a întrebat:

Mazarea trebuie fiarta la salata de boeuf?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, dacă ai mazăre proaspătă ( congelată ), ea TREBUIE fiartă şi răcită ÎNAINTE de a se pune în salată.

Dacă este mazăre conservată ( la borcan sau doză metalică ), atunci NU necesită fierbere, deoarece este prefiartă la conservare.

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Se fierbe.Si la conserva o poti gasi nefiarta.Am patit asta.Nu dau nume.

| Fatamuntilor a răspuns:

Bineinteles; daca o pui din conserva o lasi asa pentru ca deja fiarta; daca e congelata trebuie fiarta

| Trynda a răspuns:

Da, daca o lasi asa bob e tare.

| LIN2010 a răspuns:

Sigur,daca este proapata (de la piata, in sezon)sau daca este congelata. Daca este de la borcan(prefer sa vad ce cumpar)sau conserva, trebuie gustata, normal nu necesita fierbere, dar se mai intampla sa fie prea tare si atunci trebuie fiarta.Succes

| NONAME077 a răspuns:

Da

| Constantinescu_Remus_1979 a răspuns:

Daca e din conserva nu trebuie, daca optezi pentru mazarea cruda atunci clar ca da.Bafta!

| cristianpinzarean a răspuns:

DA