| alex495 a întrebat:

Mi au dat de la munca camasa neagra ( ceva din bumbac cred) si tot timpul dupa ce o scot de la spalat si se usuca are scame pe ea. Ce as putea face dupa ce o spal sa numai aiba scame pe ea?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista niste saculete dintr-un fel de plasa, speciale pentru masina de spalat. Alea se folosesc, in general, pentru rufe fine. Poti sa bagi camasa la spalat intr-un saculet din ala si nu va mai aduna atatea scame.

| Salontanul a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Glumesti? Alea se folosesc pentru obiecte mici. Scamele tot intra prin ele.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu intra. Am verificat. Acuma...nu stiu daca in Romania s-or gasi exact cum zic eu. Aici, am gasit si chiar nu intra scame.

| Bondarel99 a răspuns:

Pai scamele nu se duc asa usor, trebuie sa le elimini tu. Cu asta
https://www.dpap.ro/rola-pentru-scame-30-file-roz-scotch-brite-design.html

Eu am luat o chestie din asta de la H&M, dar se gaseste la multe magazine mari de imbracaminte.

| francut a răspuns:

Nu o mai spala la un loc cu alte haine. Mai ales haine deschise la culoare si care lasa scame.
Iti va fi mai greu, dar spal-o separat.