| Gatsby a întrebat:

Revine mancacioasa de mere cu o noua intrebare: marul zilnic trebuie consumat seara inainte de culcare sau pot sa il iau si dimineata# in prezent il mananc la ora 11 dimineata.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

FRUCTELE nu se mananca seara, mai ales inainte de culcare si nici imediat dupa mese.Motivul:fermenteaza! Balonarea se produce din cauza gazelor de putrefactie, mancarea stationeaza in stomac.
Merele(fructele si legumele)se mananca dimineata pe stomacul gol(doar daca nu ai probleme cu aciditatea!), deoarece asa se digera mai usor si organismul asimileaza mai bine vitaminele, mineralele, glucidele sanatoase.

6 răspunsuri:
| Madayna a răspuns:

Il poti manca cand vrei tu.

| pietrean a răspuns (pentru Madayna):

Citeste raspunsul meu, te rog!

| Madayna a răspuns (pentru pietrean):

Nu se intampla asta la toata lumea, nu e nimic general, daca ea nu are probleme cu balonarea il poate manca cand vrea, cum nici eu n-am nici o problema daca mananc fructele dupa masa, inainte de masa sau seara. Depinde de fiecare persoana.

| pietrean a răspuns (pentru Madayna):

Din pacata se intampla "la toata lumea"(corect:" se intampla tuturor")!
Fiind studenta, avand si mai multe probleme de sanatate(pe langa faptul ca tii si cura de slabire), cred ca stii cum poti afla mai multe lucruri, in ceea ce privesc fibrele:merele(pe langa alte fructe si legume) au un continut ridicat de fibre solubile.Din acest motiv, nu se consuma alimente ce se digera in mod diferit.Asa pot apare balonarea, flatulenta, eructatiile.
Dar digestia se face la fel, pentru toti!

| Maioru a răspuns:

Nu exista nicio restrictie la mere, poti manca cate vrei iar seara pana la ora 19, 00 dupa aceasta ora nu prea este bine ca fermenteaza in stomac peste noapte.