| Naavin a întrebat:

Salut!
Imi puteti recomanda o cafea care sa fie foarte tare daca e preparata cu un espressor?
Am de putin timp un espressor cam ieftin, care parca scalda cafeaua. Inainte faceam cafea la presou (habar n-am cum ii spune de fapt, aici asa il cheama, e acel aparat de inox care-l pui pe foc), foloseam Doncafe si era mult mai tare decat acum.
Tot Doncafe folosesc si cu espressorul, pun si destul de multa cafea odata, putin mai mult decat spun instructiunile, dar iese cam slabuta.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cafeaua va fi mai tare, daca:
- cafeaua este mai prajita
- folosesti mai multa cafea
- folosesti mai putina apa
- apa are presiune mai mare
- apa trece mai incet prin cafea

Daca doresti cafea si mai tare, atunci o poti trece inca odata prin filtru, cu cafea noua si/sau sa incalzesti cafeaua preparata, sa se evapore din apa.

Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai buna cafea este "cafeaua turceasca", facuta la ibric, in nisip (fierbinte).

| carevaescu a răspuns:

Pai cred ca folosesti prea multa apa. Într-o cupă de espresso intra un shot sau doua. 1 shot este 30ml. Adică un pahar ar fi 8 shoturi.

Încearcă sa folosești mult mai putina apa, sa vezi daca se îmbunătățește gustul.

| SkandallKamataru a răspuns:

De ce nu iti faci singur cafeaua la ibric? Aici poti sa controlezi tu cat de tare sa fie.
Dar, dacă doriți o cafea foarte tare preparată cu un espressor, este important să alegeți un tip de cafea cu o prăjire intensă și să utilizați o cantitate mai mare de cafea măcinată la preparare. De asemenea, puteți lua în considerare tipurile de cafea cu un conținut ridicat de cafeină, precum robusta în loc de arabica.

Iată câteva opțiuni pe care le puteți încerca:

Espresso Italiano (Single or Double Shot): Acesta este un clasic și poate fi foarte intens, mai ales dacă utilizați un amestec de cafea robusta.

Ristretto: Un ristretto este un espresso mai scurt și mai concentrat, făcut cu o cantitate mai mică de apă. Are un gust mai intens și puternic.

Cafea cu prăjire închisă (Dark Roast): Alegeți o cafea cu o prăjire mai închisă, deoarece aceasta poate avea un gust mai puternic și mai amărui. Cafelele cu prăjire închisă sunt adesea mai potente.

Amestec de Robusta: Robusta este o specie de cafea cunoscută pentru conținutul său ridicat de cafeină și gustul puternic și amar. Un amestec de cafea care conține o proporție semnificativă de robusta va avea, de obicei, un gust mai tare.

| Naavin explică (pentru SkandallKamataru):

Nu o fac la ibric de lenes ce sunt?
Multumesc pentru sfaturi

| Standt a răspuns:

Printr-un espressor apa trece rapid si nu scoate toata esenta din cafea. Mai conteaza si cantitatea de cafea pusa.
Se zice mai sus de cafeaua turceasca. Aia e facuta la nisip (fierbinte) sau la foc foarte mic. Pana fierbe, toata taria cafelei trece in apa.
Poti sa te intorci la ibricul ala "preso" pe care il foloseai inainte.