| Corcodele42 a întrebat:

Salut tocmai ce am finalizat bransamentul electric acum 2 saptamani cu cei de la Distributie Oltenia si dupa cam cateva zile imi vine racodarea si o chitanta in care scrie restituire valoare bransament electric si mi-am virat bani in cont, intrebarea mea este de ce mi-au virat bani din nou in cont tinand cont ca eu am platit si lucrarea s-a finalizat, trebuie sa trimit plata din nou?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lucrarile pana la contorul tau apartin distribuitorului, deci ei suporta cheltuielile aferente.
Tu suporti cheltuielile cu contorul si dupa (locul de consum).

| relian a răspuns:

Tio dat aia banii inapoi, ca nu trebuie tu sa platesti acea lucrare, Cine tio luat banii, o gresit, asa ca oamenii tiau dat banii inapoi, asa ca nu mai intreba laughing
Is utilitati la care platesti tu, altele la care nu platesti, ori la aceiasi utilitate poti sa platesti, sau poti sa nu platesti, depide de situatie.

De exemplu daca se trage curent electric pe o strada, atunci nu plateste nimeni nimic pana la contor.
Daca este tras curentul electric deja, te trezesti tu dupa sa tragi curentla un teren, in ideea ca faci acolo casa, atunci banui ca trebuie sa platesti, ori sa nu, fctie si de firma care iti face lucrarea.

Intreaba pe ei cum sta treaba, poti sai suni, intrebi cum se procedeaza, de ce tiau dat banii inapoi, o sa te lamureasca ei mai bine.