| alexandrubucur0987 a întrebat:

Salut TPU! Detin un aparat de cafea profesional si laptele nu se mai monteaza ca si inainte. Au venit specialistii si au spus ca aparatul este perfect (temperatura si presiunea), am folosit si alt tip de lapte. Nu reusesc sa imi dau seama care este problema de nu se mai face laptele cremos, este spumos cu bule si inacelasi timp subtire. Va rog cine ar putea sti care este problema sa ma ajute!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Calitatea lapteului este problema!
Cumpara si foloseste NUMAI laptele recomandat de ei!

| alexandrubucur0987 explică (pentru Violleta2022):

Acelasi lapte l am folosit si inainte sa apara problema, era perfect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandrubucur0987):

Tocmai, ca ai folosi un alt fel de lapte decat cel indicat si dupa ce l-ai folosit nu a mai iesit ca inainte, fiindca calitatea laptelui face totul.
Foloseste numai laptele indicat de ei, daca vrei sa ai aceeasi calitate de produs.

| relian a răspuns:

Poate ca folosesti lapte degresat,asa ca daca ala e mai multa apa,ce cremos sa mai fie.
Vezi pe lapte s-a scrie ca este lapte nedegresat deloc.
Aparat profesional, nu ai tu asa ceva acasa, aparate profesionale is alea comerciale, nu cred ca ai tu asa ceva.
Ca or scrii aia pe ele profesionale, aia e doara reclama, bine is mai de calitate decat altele mult mai ieftine.

| IceRope a răspuns (pentru relian):

De unde știi tu ce tip de espressor are omul acasă și ce își permite să cumpere, tu îi numeri banii din cont? Și de când profesional înseamnă comercial?

| relian a răspuns (pentru IceRope):

Profesional pentru tine ce inseamna? Profesionale is sculele folosite de profesionisti,de cei care vind zi de zi si ora de ora,minut de minut, daca ne referim la scula asta de facut cafea.
Astfel de scule care fac toata ziua cafele nu cred ca este pus la om in casa, is luate de companii, de restaurante, cafetarii etc, asta daca nu stiai.
Plus de asta is mult mai mari ca si volum.Normal ca stiu ce scula are omu acasa,are scula mica,sa stea pe masa,nu dulapuri laughing cit is alea comerciale.
Profesional cam asta inseamna,comercial, is facute sa reziste, sa lucreze multe ore pe zi, comparativ cu cele vindute sau care le are omu acasa si face si el o cafea dimineata.

Amice, daca nu pricepi ce spiun, nu te baga.Nu am facut referire la bani,am facut referire la spatiu,la cit dfe mari is alea,comparativ cu cei trebuie omului acasa.
Pun pariu pe ce vrei tu si alti ca iti arat scula de X ori mai buna decat are el si tot de asta pentru om acasa, si pretu e la fel de x ori mai mare, dar nu-i profesionala.

In sf pana la urma nu vad care ar fi problema ta, ai cumva vreo problema cu mine? In primul rind nu am adresat raspunsul ala tie, asa ca nu vad ce te agiti atit laughing vad omu na spus nimic.
Ai gasit deja de ce sa te agati, asa ceva numai la indivizi genul tau vezi.Deja esti si tu un de asta mare specialist in aparatura de facut cafele, neam dat dreacu.
Pe viitor cand mai intri in discutie cu cei care raspund, fa bine si vorbeste frumos, civilizat ok? II numar eu banii din cont? Am spus eu ceva legat de bani, sau de ce isi permite sau nusi permite? Fii serios omule, citeste mai bine inainte sa te bagi in discutie.

| IceRope a răspuns (pentru relian):

Am lucrat peste 10 ani ca tehnician service pentru Dallmayr, băi, cap de sticlă. Ori ești beat cui, ori ești foarte prost și mândru de acest status. Personal, cred că varianta corectă e a doua, fiindcă este mai mult decât evident că ești analfabet funcțional.

| alexandrubucur0987 explică (pentru relian):

Este vorba despre un restaurant, deci ma gandesc ca este profesional. Si laptele este anume pentru latte art

| relian a răspuns (pentru alexandrubucur0987):

O fi aparatu ala defect, daca inainte functiona bine, acum nu mai, deci tot la aparat este problema.

| Yuoia a răspuns:

Specialistii aia au facut o proba? Au constatat "pe viu" ca aparatul e bun? Sau doar s-au uitat la el.
Ca niste specialisti adevarati ar fi trebuit sa-ti spuna unde gresesti daca nu iese laptele cremos... etc.

| IceRope a răspuns:

Circuitul pentru preparare lapte are depuneri de lapte uscat. Trebuie făcută o curățare internă a circuitului. Degeaba ai presiune și temperatură bune, dacă debitul nu este corect.
Cheamă "specialiștii" ăia și pune-i la treabă.

| alexandrubucur0987 explică (pentru IceRope):

Ok, multumesc pentru raspuns.