| anonim_4396 a întrebat:

Ieri un pui de randunica a cazut din cuib, dar din pacate nu pot sa ajung la el. Am decis sa am eu grija de el. Azi l-am hranit, la fel ca si ieri cu un sfert de perisoara(pentru ca am inteles ca ii trebuie vitamine, care se gasesc in muste, gandaci etc.) si putin malai cu apa, iar dupa i-am dat apa cu seringa. Am observat ca nu stie sa-si deschida singur ciocul, dar are tendinte de a o face. Am decis ca azi sa ii cumpar mancare de caini.

Problema ar fi ca am citit ca in unele cazuri puiul de randunica este activ. Puiul meu nu face nimic, doar doarme si mananca.Sa-mi fac griji? Mentionez ca il am de o zi.

Răspuns Câştigător
| JohnyMoga a răspuns:

Eu zic sa apelezi la cineva cu scara sau cv sal puneti la loc alfel moare sigur cum il hranest masa u nu poti sa-i oferi vitaminele necesare
apoi vezi tu

6 răspunsuri:
| Frumystefy a răspuns:

Buna!
Si eu am avut grija de un pui de randunica... poti sa ii mai dai si firmituri mici de paine. Cere sfaturi de la veterinar in privinta a ce nu stii sau nu esti sigura. Da-i mancare o data la 3 ore sau atunci cand are tendinta de a deschide ciocul...
Nu-ti fa griji, e inca mic, dar observa timp de o saptamana daca face schimbari. Daca nu ai putea sa-i iei vitamine, dar NU te grabi, puiul e inca mic!
Succes

| UDM a răspuns:

Salut.frumos din partea ta ca ai grija de el, apreciez... poate din cazatura sa fi patit ceva, sau poate este prea micut.cu mancarea de caini nu cred ca faci bine, ia mancare de papagali sau ceva asemanator.

| Tinnadream a răspuns:

Are nevoie de mincare fiecare 15-20 altfel poate sa moara deoarece schimbul de substante in organismul lui este foarte activ. Il poti hrani cu oua de furnici, larve de muste, viermi de faina sau morcov si oua de gaina. Trebue sa il inveti sa ceara singur mincare, sa il hranesti cu penseta.

| anonim_4396 explică (pentru Tinnadream):

Daca aveam larve de muste, oua de furnici si viermi de faina cred ca muream eu 0.0.

| anonim_4396 explică (pentru Tinnadream):

Iar de invatat, este invatat. Inaine nu deschidea ciocul, dar am observat ca acum o face si ma bucur.Ba chiar mai mult, mai si ciripeste.

| Garibaldi a răspuns:

Nu ie bine sa il hranesti cu mancare de caini si nici cu pere pentru ca poate sa aiba probleme intestinale, iti recomand sa te duci la petshop si sa vezi daca au mancare de hranire la mana si continuo sa il hidratezi si sa ii dai de mancare de minim trei ori pe zihttp://www.maxi-pet.ro/......-500g.aspx