| MissRalu a întrebat:

Intrebare cu FUNDA: Care este prajitura vostra preferata? Si daca este una simpla scrieti si cum se face! Mersi!

Răspuns Câştigător
| IonutCG90 a răspuns:

Sarut mâna MissRalu. Păi eu am mai multe dar uite de exemplu mâine voi experimenta o plăcintă de vișine tongue Sper să-mi iasăhappy

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Amandina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Placinta cu mere

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu prefer : prăjitura cu brânză de vaci şi cu stafide, Tortul Diplomat ( cu fructe ), Tiramisu, Tort de portocale cu pişcoturi şi Cremeş-ul ( Cremşnit ).

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Prajitura....Angi (cu fructe sau fara)
Pentru asta iti trebuie
4 oua intregi
2 cani de zahar
1 cana unei
2 cani de lapte
4 cani faina
2 prafuri de copt
putina sare
fructe(caise, capsuni, cirese, visine)
Bati bine oulele intregi cu zaharul, adaugi uleiul putin cate putin.Si bati in continuare.Adaugi lapte, apoi faina CERNUTA impreuna cu praful de copt NESTINS(pur si simplu pui praful de copt in faina si cerni)
Cauti i tava mai inalta, pui hartie de copt si torni aluatulso dai la cuptor. Dupa 20 minute scoti tava pui fructele si dai in continuare la cuptor pana ls coacere(cam 60 minute)Poti incerca daca e gata infigang o scobitoare. Daca iese curata, prajitira de gata

Sau ceva simplu.Prajitura cu biscuiti

Iti trebuie cam 400 gr biscuti
2 creme creme dr oetker
4 linguri zahar pudrea
400 ml lapte rece+150 ml
Cauti un casoleta de platic,pui un strat de biscuti muiati in lapte, faci o crema conform intructiunilor de plic, torni peste biscuti, mai torni un strat de biscuti, faci a doua crema.Mai poti pune un stat de biscuti.Deapupra pui crema de ciocolata.
Dai la rece cateva ore.

| Tinna666 a răspuns:

Imi plac toate prajiturile care au multa ciocolata, nuci si caramel laughing... Dar hai totusi sa aleg..prajitura pe care nu o pot refuza niciodata di mereu o mananc cu pofta este prajitura "tavalita". Se face un blat ca cel de pandispan si dupa ce s-a racit se taie cubulete..intr-o oala se face o glazura de ciocolata si sirop de zahar..se baga cubuletele in sirop dar nu se lasa decat 2-3 secunde si apoi de dau prin cocos sau nuca macinata..hai ca deja imi lasa gura apa, cred ca maine ma apuc de prajiturit laughing

| AlexandraAlle08 a răspuns:

Chec cu visine

5 oua
250 gr zahar
250 gr faina
150 ml lapte
1 praf de copt
esente/ coaja de lamaie, potocale

Bati ouale si adaugi zaharul treptat, dar vezi sa se topeasca, ca altfel nu-ti va creste prajitura. Dupa ce se topeste adaugi faian cernuta. Dupa ce obtii un aluat gros, adaugi laptele, iar la sfarsit esentele sau ce preferi. Scoti samburii de la visine, le dai prin faina (sa nu fie prea mult) si le pui in aluat. Torni intr-o tava si il lasi cam 25 de min la cuptor. Vezi sa fie incins cuptorul inainte.

| dorra091199 a răspuns:

Prăjitura Fanta

| kolper a răspuns:

Mie imi plac foarte mult amandinele. Nu stiu sa le fac, de aceea le cumparhappy