| joghu22 a întrebat:

Salut, TPU!
Vor fi de maine 3 zile la rând cu vreme cu fulgere si tunete. Asta inseamna ca nu trebuie sa fac dus sau sa spăl vasele in aceste zile? Fiindca am auzit ca nu e bine sa atingi apa cand fulgera. Mie imi este teama de tunete si fulgere, stiu ca nu pot face nimic sa opresc asta, dar vreau sa fiu in siguranta.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i bine sa atingi firele de curent electric, nu apa.
Poti sa faci dus, sa stai in cada cand tuna si fulgera, abia te relaxezi ori poti spala vase, rufe schiar si covoare, ca nu te trezneste fulerul cand atngi apa.
Este bien sa tii aparatura electronica inchisa cand este firtuna afara si sunt fulgere, fiindca curentule lectric poate sa vina in socuri si sa-ti arata computerul sau televizorul. De aceea nu este bine sa le tii in zpina pe furtuna si sa nu le folosesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă așa ai auzit, așa să faci. Ca să fii în siguranță.

| Freya1 a răspuns:

Fulgerele trag la tine in condiția in care esti in "camp" deschis nu in casa.
Blocurile si casele de obicei sunt asigurate cu paratraznete si si daca nu, rar se intampla sa tragă traznetul într-un loc aglomerat de case sau blocuri.

| Catrice a răspuns:

Nici sa bei apa nu e voie ca te atinge fulgerul

| Alverto a răspuns:

Uite, mai ușor de înțeles e așa: nu ai voie sa torni apa peste fire electrice in timp ce fulgeră sau plouă. Sau sa pui mana pe fire electrice in timp ce ploua, dar doar dacă ești afara. Daca ești într-un loc ferit poți.

| christall a răspuns:

Pe siteul din America cdc.gov (Centrul pentru controlul si prevenirea bolilor) scrie asa: Raspunsul la intrebarea " Este sigur sa faci dus sau baie in timpul unei furtuni?"
Raspunsul este NU. Fulgerele pot trece prin instalatii in timpul furtunii. NU face dus, baie, spala vasele sau sa te speli pe maini.

| NunuNini a răspuns:

Nu au mai fost furtuni, fulgere si trasnete in zona ta? Ce ai facut atunci?
Problema drobului de sare.
E bine sa te feresti, dar fara exagerari!

| joghu22 explică:

Adică?

| Lety20 a răspuns:

Ce are una cu alta? Nimic! Cine ti-a bagat in cap asa ceva?
Afara sa nu iesi cand fulgera si tuna, iar in casa scoate totul din priza si inchide fetestrele.
In caz ca te prinde ploaia afara, nu te baga sub copaci.

| joghu22 explică (pentru Lety20):

Unchiul meu si pe net scrie sa nu facem dus sau sa umblam la robinet cand fulgera