| meandme111 a întrebat:

Vreau sa incerc pentru prima data sa mananc sushi dar nu stiu de care sa comand... vreau sa comand de doua feluri. Veniti va rog cu niste propuneri.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca vrei o experienta pozitiva trebuie sa mergi la un restaurant de profil unde folosesc peste proaspat si de calitate altfel experienta va fi cel mai probabil oribila.

Nu prea exista chestii specifice care sa le cauti pentru ca sushi presupune o combinatie de orez si peste crud.
Sashimi presupune feli subtiri de peste crud simple sau asezate pe un pat de orez.

Variatiunile presupun tipuri diferite de fructe de mare/ peste sau zone diferite ale pestelui (gen carnea de pe abdomenul peste lui are un continut mai mare de grasime decat cea de pe spate). Mai poti gasi chestii precum avocado sau castravete prin el desi in ziua de azi poti gasi cam orice.

In general se serveste cu sos de soia, wasabi (un fel de hrean) si ghimbir murat.
Nu se musca din bucata de sushi si nici nu se imbaiaza in sos de soia. Daca nu cumva mergi la un restaurant scump cel mai probabil nici nu vei primi wassabi ci o pasta care contine in mare masura hrean.

PS: ghimbirul murat nu e pentru toate gusturile, eu cel putin il urasc.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar stii macar ce este sushi? Nu cred sa iti placa.

| meandme111 explică (pentru darrio2007):

Stiu ce este in general dar vreau sa incerc. Deja fiecare cu gusturile sale

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie imi plac cele cu crevete prajit si cele cu avocado

| MadRaven a răspuns:

Mie mi se pare foarte bun sushi-ul din lidl, sunt de mai multe feluri. poți să le încerci pe alea.
Oricum, cele cu somon sunt preferatele mele, plus cele cu ton.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Maki- Orez și umplutură (pește, fructe de mare, legume), învelite în alte marine. La acest preparat se gândesc cei mai mulți oameni atunci când aud cuvântul „sushi".

Sashimi-Pește sau crustacee servite simplu, fără orez.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Incearca-le pe fiecare pe rand sa vezi care iti place si sa nu uiti sa ungi mult wasabi pe el inaintewinking