| SandraPparalelipipedop a întrebat:

Bună TPU utilizatori,
am o intrebare in legatura cu un cantar electronic.
Stiti ce inseamna ib, st, kg?
Vreau sa stiu cat cantaresc, asa ca am apasat pe kg, iar cantarul imi arata cu mult prea putin. De ce?
Apas ib si imi apare cu totul altceva, niste puncte.
St, n-am idee.

Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Kg - inseamna kilogram si este unitate de masura europeana.
Unitatile de masura: LB si ST sunt unitati de masura engleze si inseamna: livra (ori pound), iar ST este - stone. (ib - nu exista)!

1 LB = are aproape jumate de kilogram, mai exact: 0. 454gr.
1 Stone = are un pic peste 6kg, mai precis 6. 350kg.
1 kg = are 1000 mg

Tu trebuie sa apesi pe kg si iti va arata corect cate kilograme ei.

| donionela6 a răspuns:

Kg inseamna kilograme
st inseamna stone
ib inseamna insemna livra(nu stiu ce are de a face cu unitatile pentru masa)(si ps se scrie lb nu ib)