| SwEEtGiRlZ a întrebat:

Spuneti-mi va rog cea mai gustoasa reteta de prajituri ce o preferati voi!

Răspuns Câştigător
| Lucaci a răspuns:

DOAMNA Isabela, vreau sa va spun in cateva cuvinte:
Sunt milioane de prajituri pe cale nu le-am gustat si nu pot spune cu exactitate care imi place dar stiti dumneavoastra ce imi place si cu prajitura cu crema roz
Dai fundita plzbig grin

4 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Tiramisu.
si se face destul de usor!
dar iti trebuie multe ingrediente!

| KisaTheCute a răspuns:

Preajitura mea preferata? =p~. O fac mereu cand am timp :

http://www.youtube.com/watch?v=zL__A3KYPJA&feature=related

incearc`o e groazava =p~.
Doar ca eu o umplu de obicei cu ciocolata =p~. :X
si o glazurez cu glazura de la DR Oetker din aceea alba inca re adaug ce coloranti imi arata acolo :X

| Charina a răspuns:

O prajitura cu mere pufoasa, delicioasa, super simpla, merita incercata. Este cea mai buna si simpla prajitura cu mere pe care am mancat-o pana acum si am primit multe laude de la prietenii care au gustat-o.
Ingrediente
Faina alba calitate superioara
Zahar
Oua 3 buc
Mere 4 buc
Unt 10 g
Pesmet alb/galben 20 g
Praf de copt 1 buc-un plic de praf de copt

Pregatiti ingredientele pentru prajitura cu mere, spalati merele.

Luati o forma pentru copt, teflonata, din sticla, etc. Ungeti forma cu unt (untul nu se topeste), presarati pesmet pe fundul si peretii tavii.

Merele se curata si se taie bucati medii.

Aranjati merele uniform in forma unsa si tapetata cu pesmet.

Intr-un bol bateti ouale si adaugati zaharul. Le bateti bine, cu telul sau cel mai bine mixerul, pana se fac spuma.

Intr-un pahar amestecati bine faina cu un pliculet de praf de copt, adaugati peste ouale batute spuma.

Amestecati bine.

Aluatul obtinut se toarna peste mere, uniform, ca sa le acopere toata suprafata.

Nu va speriati daca se vad merele, aluatul creste foarte bine.

Se pune tava la cuptor, la temperatura medie, pana se rumeneste bine.

Dureaza aproximativ 20 de min la 180 de grade C.

Dupa ce se raceste putin, se taie cu un cutit prajitura cu mere in bucati de marimea preferata si se scoate din tava cu o paleta.

Ca sa fie si mai gustoasa si frumoasa, inainte de servire puteti presara prajitura cu mere cu zahar pudra vanilat.

Pofta Buna!

| Cezzara a răspuns:

Prajitura pe care mi-a face mami e cu blat de gris si umplutura de mere si miere cu scortisoara eu o ajut mereu sa o faca e foarte buna. incearco. imi mai face si tort clatite din 3 clatite si il umple cu crema de ou cu sahar si un pic de vanilie e tare bun si ieftin. noroc mult.