| Razvi567 a întrebat:

Va rog spuneti-mi si mie cea mai gustoasa reteta de clatite dau funda.

Răspuns Câştigător
| Alexa_8596 a răspuns:

Cu iaurt:
-800-1000 g iaurt, 3 oua, 1/2 lingurita bicarbonat stins cu zeama de lamiie sau otet, 400 g faina, 1 pahar apa minerala

Mod de preparare:

Se amesteca iaurtul si ouale cu telul, apoi se adauga bicarbonatul stins. Se pune faina. Aluatul se ingroasa destul de repede astfel ca trebuie subtiat cu apa minerala. Se pune toata faina. In final, aluatul trebuie sa fie ingrosat, dar fluid. Se pot umple si cu branza de vaci amestecata cu un pic de zahar si marar. Mod de servire Se servesc calde

Cu nuci si frisca
-3 oua, 1 ceasca faina, 1 pahar lapte, 2 linguri ulei, 250 gr. nuci macinate, 200 gr. zahar pudra, 1 plic zahar vanilat, 200 gr. frisca, sare

Mod de preparare:

Din 3 oua, faina, lapte, zahar vanilat si sare se prepara un aluat de consistenta unei smintini din care (dupa ce s-a odihnit 30 minute), se prepara 18-20 foi de clatite. Se macina nucile care se amesteca cu 100 gr. zahar, se presara peste clatita si se ruleaza. Dupa ce toate clatitele sunt gata, se aseaza intr-un vas si se tin la cuptor 10 minute. Mod de servire Se servesc garnisite cu frisca

Clatite americane =p~
50 gr. unt sau margarina, 5 dl iaurt, 5 dl faina,

Mod de preparare:

Se topeste margarina. Se amesteca iaurtul, ouale, faina, praful de copt si sarea. Se ia cam 1 dl aluat pentru fiecare clatita, sa se obtina o clatita pe jumatatea dimensiunii unei clatite normale. Cind aluatul s-a intarit pe partea de sus, se intoarce clatita Mod de servire Se servesc cu sirop de tei sau bacon prajit

Clatite cu cacao
30 linguri faina alba, 5 linguri zahar, 3 linguri cacao, 1 pliculet zahar vanilat, 1 ceasca lapte, 5 oua, 250 gr branza vaci, 300 gr smantana, 250 ml apa minerala, o ceasca de ulei

Mod de preparare:

Se bat galbenusurile cu 2 linguri zahar, se adauga 3 linguri cacao -s e freaca in continuare-se adauga laptele si se amesteca pana la omogenizare. Dupa aceea se adauga albusurile batute spuma; se toarna restul de zahar amestecandu-se in continuare. Se da deoparte si se pregateste umplutura de branza: se freaca branza cu putin zahar se toarna zaharul vanilat si se freaca cu 2-3 linguri de smantana-se da deoparte. Coca de faina se amesteca bine cu apa minerala si apa obisnuita pana se face un aluat de consistenta unei smantane nu prea groase. Se incinge o tigaie potrivita pentru clatite (evident cu ulei), se scurge si toarna cu un polonic de supa aluat de clatita la prajit-clatitele se rumenesc uniform pe ambele parti. Cand s-a terminat tot aluatul de prajit, clatitele se umplu cu branza pregatita ca mai sus, se ruleaza si se pun intr-un graten, se toarna smantana si se dau la cuptor la rumenit. Mod de servire Se servesc ori calde, ori reci, eventual flambate.

Daca dadeai un search pe Google sigur gaseai.winking

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clatite cu caramel, nuca si banane

Ingrediente
Pentru clatite:
800 ml lapte
2 oua
2 plicuri zahar vanilat
3 linguri ulei
1 varf de cutit cu bicarbonat stins in cateva picaturi de lamaie
faina cat cuprinde
Umplutura:
3-4 banane
300 g nuca
sos caramel

Mod de preparare

Se pregateste compuzitia pentru clatite, se amesteca toate ingredientele cu mixerul si se pune faina pana ajunge la consistenta unei smantani. Se coc clatitele intr-o tigaie teflonata si se pastreaza la cald.

Nuca se rumeneste foarte putin in cuptor, se curata, apoi se macina mai mare. Bananele se taie rondele subtiri.

Se unge fiecare clatita cu sos caramel din belsug, cam 2 linguri la clatita, apoi se presara nuca, cam o lingura cu varf pe fiecare clatita, se aseaza apoi felii de banana pe jumatate din clatita (jumatate de banana la o clatita). Se impatureste in patru si se orneaza cu felii de banana, sos caramel si zahar caramel-vanilie din rasnita. O minunatie!

Mie mi-au iesit cam 15 clatite :)

Detalii pe: http://www.bucataras.ro/retete/clatite-cu-caramel-nuca-si-banane-3571.html