| LisaJulie a întrebat:

Unde găsesc cea mai buna rețetă de pasca cu ciocolata?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar daca vrei sa o faci pasca de Paste, atunci nu mai este pasca "religioasa" destinata pastelui ci o prajitira oarecare, fiindca pasca cu conotatie "pascala" este facuta doar din: faina, oua si branza.

| Standt a răspuns:

In caietul cu retete al surorii mele happy
Pentru umplutura: 4 oua, 2 plicuri de zahar vanilat, 1 pahar cu lapte (200 gr) 100 gr unt, 150 gr zahar, 2 linguri cacao, 100 gr ciocolata de preferat menaj (peste 70% cacao).
Bati ouale cu zaharul. Topesti ciocolata in putin lapte. Cand ouale sunt omogenizate adaugi vanilia, cacaoa, ciocolata topita, restul de lapte si o lingurita de faina. Amesteci totul pe foc mic pana se ingroasa. Se lasa apoi la racit.
Se freaca untul cu zaharul pana se topeste zaharul. Se adauga treptat crema in unt.
Ca aluat folosesti ori clasicul aluat de cozonac, ori un aluat fraged ca sa fie mai subtire.
Se da totul la cuptor. E coapta cand, daca introduci o scobitoare in mijloc, iese curata. Aproximativ 40-45 minute.

| readytofly a răspuns:

Pasca cu ciocolată este o delicioasă și decadentă variantă a tradiționalei pasci, perfectă pentru a sărbători Paștele. Iată câteva rețete pe care le poți încerca:

Pasca cu Ciocolată și Brânză (Aluat de Pandișpan):

Această rețetă combină aluatul de pandișpan cu un strat generos de cremă de ciocolată și brânză. Ingrediente:300 g aluat de cozonac250 g ciocolată neagră cu minimum 50% cacao250 g mascarpone sau smântână de casă foarte groasă250 g unt cu peste 80% grăsime8 gălbenușuri150 g zahăr30 ml coniac fin (de exemplu, Grand Marnier)30 g amidonInstrucțiuni:Întinde aluatul într-o foaie foarte subțire și așază-l într-o tavă unsă cu unt.Prepară crema de ciocolată: topind untul, mascarpone și ciocolata la foc mic. Adaugă zahărul, coniacul și gălbenușurile, apoi amidonul cernut.Toarnă crema în forma cu aluat și modelează marginile după preferință. Coace la 175-180°C timp de 40 de minute sau până când pasca este gata.Lasă pasca să se răcească și apoi refrigerază cel puțin 1 oră pentru a se întări bine crema.

Pasca Fără Aluat cu Ciocolată:

Această rețetă simplă și rapidă nu necesită aluat de cozonac.Ingrediente:200 g biscuiți digestivi100 g unt topit200 g ciocolată neagră200 ml smântână lichidă 1 linguriță esență de vanilie
Instrucțiuni:Mărunțește biscuiții și amestecă-i cu untul topit. Așază compoziția într-o tavă. Topiți ciocolata cu smântâna și esența de vanilie, apoi toarnă peste stratul de biscuiți.Lasă la frigider până se întărește și servește cu poftă.

Alege rețeta care ți se potrivește cel mai bine și bucură-te de o pasca delicioasă de Paște!?

| Robert2526 a răspuns (pentru readytofly):

Pana si retelele le pui cu chatgpt? Sunt si eu curios, care e distractia in a pune intrebarile celor de aici si a publica apoi raspunsul primit de la chatgpt? Am vazut o groaza de persoane facand asta. Te distrezi?laughing imi pare ca pierzi timpul degeaba

| readytofly a răspuns (pentru Robert2526):

Daca lumea nu stie/vrea sa foloseasca google-ul sa afle singuri, macar asa primesc raspunsuri cat de cat relevante☺️

| Robert2526 a răspuns (pentru readytofly):

Tocmai problema e ca nu sunt deloc relevante, sunt niste aberatii happy

| AndreiGro1 a răspuns:

Pasca cu ciocolata, foarte cremoasa, o crema extrem de fina si parfumata, un regal pentru toti iubitorii de ciocolata. Facuta cu ciocolata, unt, mascarpone si coniac. Totul de foarte bunja calitate.Ingrediente
-cam 300 g de aluat de cozonac
-250 g ciocolata neagra cu minimum 50% cacao
-250 g mascarpone sau o smantana de casa foarte groasa
-250 g unt cu peste 80% grasime
-8 galbenusuri
-150 g zahar
-30 ml coniac fin (eu am folosit Grand Marnier)
-30 g amidon

| Standt a răspuns (pentru AndreiGro1):

Astea sunt ingredientele. Cum se prepara?

Întrebări similare